SİİRT ŞEHRİ

KONU BAŞLIKLARI;

SİİRT TARİHİ

 

Siirt’in bulunduğu bölge, Anadolu’da ilk siyâsî birliği kuran Hititlerin sınırları dışında kaldı. Bilâhare kısa bir müddet, Hititlerin eline geçti. M.Ö. 2000 senelerinde Sâmiler, Bâbil ve Asur imparatorlukları, bu topraklara hâkim oldular. Kısa bir müddet Hurri Mitanni Krallığının hâkimiyetinde kalan daha sonraUrartu Krallığına geçen bu topraklara, bir süre sonra yeniden Asurlular hâkim oldu.

 

M.Ö. 7. asırda Medlerin, M.Ö. 6. asırda Perslerin hâkimiyeti altında kaldı. M.Ö. 4. asırda Makedonya Kralı İskender Persleri yenerek, Anadolu ve İran’ı Makedonya Devletine kattı. Makedonya Kralı İskender’in ölümüyle imparatorluk, İskender’in komutanları arasında taksim edilince, bu topraklar Selevkoslar Devletinin payına düştü. Perslerin devamı olan Partlar, bu toprakları Selevkoslardan aldı. Partlara bağlı ve İran asıllı Ermeni isimli derebeyleri zaman zaman hâkimiyetlerini bu bölgeye kadar uzattılar.

 

M.S. 1 ve 2. asırda, Roma İmparatorluğu ile Partlar arasında, bu bölge için çatışmalar oldu ve Partlar bu bölge üzerindeki hâkimiyetlerini devam ettirdiler. M.S. 3. asırda Sâsâniler bölgeye hâkim oldular. M.S. 395 senesinde Roma İmparatorluğu ikiye bölününce, Anadolu-Doğu Roma (Bizans)nın payına düştü. Bizans, bu bölgeyi almak için Sâsânilerle harp ettiyse de, bölge Sâsânîlerin elinde kaldı. Yedinci asırda, hazret-i Ömer (radıyallahü anh) devrinde İslâm Orduları, İran’ı fethederek, İran (Sâsânî) İmparatorluğunu ortadan kaldırınca bu bölge İslâm Devletinin El-Cezire Eyâletine bağlandı. Daha sonra Siirt, Emevîler ve onların yerine, 750 senesinde geçen Abbâsîlerin hâkimiyetinde yaşadı. Abbâsî Devletinin zayıfladığı zaman Diyarbekir’de kurulan Âmidler bu bölgeye hâkim oldu. Abbâsîlere ismen tâbi olarak saltanat sürdüler. M.S. 10 ve 11. asırlarda, Bizans orduları bu bölgeyi tekrar ele geçirmek için Müslümanlara taarruz ettiler. Müslümanlar arasındaki iç savaşı Bizanslılar fırsat bildiler.

 

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Siirt’i ellerinde bulunduran Âmid’deki Müslüman beyler, Selçuklulara tâbi oldu ve daha sonra, tamâmen Selçuklu Devletine katıldılar. Bu bölge Anadolu Selçuklularından çok, Büyük Selçuklu Devletinin ve ona bağlı Türk Atabeglerinin hâkîmiyetinde kaldı. Selçuklulara bağlı Artuklu Beyliği zamânında, bölgeye yerleştirilen Türkmen Aşiretleri, bölgenin Türkleşmesinde mühim rol oynadı. Selçuklu Devletinin zayıflaması ve yıkılması ile bu bölge Moğollar ve onların yerini alan Türkleşmiş Moğollar (İlhanlılar)ın hâkimiyetine geçti. 1344’te İlhanlı Hakanlığı dağılınca, bölge, Türkleşmiş Moğol olan Celâyirlilerin hâkimiyeti altına girdi. Daha sonra birbirini tâkip eden Tîmûr, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Safevîler olmak üzere dört Türk devletinin eline geçti. Yavuz Sultan Selim Han, 1514 Çaldıran Zaferinden sonra, Siirt’i Osmanlı Devletine kattı. Osmanlı Devletinde Siirt, Diyâr-ı Bekr Beylerbeyliğinin (Eyâletinin) 24 sancağından (vilâyetinden) birine merkez oldu. Tanzimattan sonra, Bitlis vilâyetine bağlandı. Onun 4 sancağından biri oldu.

 

Cumhuriyet Devrinde, sancaklara (mutasarrıflıklara) vilâyet (il) denince, Siirt il oldu. Cumhuriyet devrinde, demiryolu ve petrol Siirt’in kalkınmasında önemli rol oynadı.

 

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Siirt ili 38° 34′ 37° 22′ doğu boylamları ile 42° 54′ ve 40° 59′ kuzey enlemleri arasında yer alır. Doğusunda Hakkari ve Van, kuzeyinde Van, Bitlis ve Muş, batısındaDiyarbakır, güneyinde Mardin vardır. Yüzölçümü       11.003 km²dir.

Siirt'e ulaşım yanlızca Kara yolu, Hava Yolu ve Demir Yolu olmak üzere 3 türlüdür. 

 

Siirt Otogarı, 2013 yılında Yeni Siirt Otogarı’nı temelleri atılmıştır. 2800 metrekaresi kapalı olmak üzere 17 bin metrekare alan üzerine kurulması planlanan Siirt Otogarı’nda 11 yazıhane ve peron bulunacaktır. Şehir merkezinde Çakmak Mahallesi’nde bulunan yeni otogar, modern tasarımı ve geniş alanı ile otobüs trafiğini ortadan kaldıracaktır. Şehrin merkezinde olduğu için ulaşımın oldukça kolay sağlanacağı Siirt Otogarı ile şehrin büyük şehirler ve bölgedeki şehirler ile ilçelere daha sık seferlerle bağlanması sağlanacaktır.

 

Siirt Havalimanı, Siirt Havalimanı ilk olarak İl Özel İdaresi tarafından 14 Eylül 1994 tarihinde 1600 m uzunluğundaki tek pistiyle hizmete açıldı.1994-1998 yılları arasında İl Özel İdaresi tarafından işletilen Siirt Havalimanı 1998`de DHMİ Genel Müdürlüğüne devredildi.2000 yılında 1600 m olan pist 200 metre uzatılarak 1800 m uzunluğa erişti.2008 yılında ARFF Garajı hizmete girdi.2009 yılında Gelen ve Giden Yolcu Salonları arasına idari bina yapıldı.

 

Siirt Garı, Batman-Siirt Yolu üzerinde faaliyetine devam etmektedir.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER (16 Yer Eklendi)

 

Billoris Kaplıcaları

Botan Mağaraları

Botan Çayı

Cas Evleri

Cumhuriyet Camii

Saat Kulesi

Derzin Kalesi

Sultan Memduh Türbesi

Erzen Ören Yeri

Ulu Camii

Hadervis Kilisesi

Veysel Karani Türbesi

İbrahim Hakkı Türbesi

İnce Kaya Kalesi

İrun Kalesi

Şirvan Kalesi

 

SİİRT'İN NELERİ MEŞHUR?

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Simav Göl Fasulyesi; 

Leblebi;

Kütahya Porselen;

Çini Eşyalar;

Simav Göl Fasulyesi

Leblebi

Kütahya Porselen

Çini Eşyalar

SİİRT MUTFAĞI

Cimcik; 

Doldurma Kabak Tatlısı;

Dövmeç;

Göveç;

Gelincik Şerbeti;

Gül Şurubu;

Güllaç;

Haşhaşlı Lokum;

Haşhaşlı Pide;

Höşmerim;

Ispanaklı Şibit;

Pilavlı Tas Kebabı;

Tosunum Böreği;

Zerdeli Pilav;

Cimcik

Gelincik Şerbeti

Haşhaşlı Pide

Tosunum Böreği

Doldurma Kabak Tatlısı

Gül Şurubu

Höşmerim

Dövmeç

Güllaç

Ispanaklı Şibit

Zerdeli Pilav

Göveç

Haşhaşlı Lokum

Pilavlı Tas Kebabı

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|