要怎麼到B L O,g ^

搜尋

Kent Müzesi: Samsun - 'Yaşayan Şehir, Yaşayan Müze'

更新日期:2020年10月13日


Samsun Büyükşehir Belediyesi başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından 2004 yılında gündeme gelen müze, 2011 yılında projelendirilerek, 2013 yılında restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmete açılır. Tamamen Samsun'un geçmişini yansıtarak tasarlanan müze, birbirinden kıymetli eserler ile ziyaretçilerine görsel bir keyif sunmaktadır.Müze konum itibariyle Samsun'un İlkadım ilçesine bağlı olarak Atatürk Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Araç ile gitmek isterseniz etrafında ücretli otoparklar mevcuttur. Raylı sistem durağına yakın mesafededir. Raylı sistem ile gelmek isterseniz Lise Caddesi durağında inmeniz gerekmektedir. Müze girişleri ücretlidir. Müzede kafeterya bölümü mevcuttur.


Müze iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Samsun'un tarihi gelişimi, İkinci bölümde Samsun'un sosyal ve ekonomik geçmişini anlatan eserler yer almaktadır.


Müzeye ilk adımımızı attığımızda karşımıza gizemli altın bir tac çıkıyor. Bu gizemli tac Samsun Amisos Tepesi'nde bir inşaat kazısı sırasında, Kral Kaya Mezarlarının tespit edilmesiyle ortaya çıkmıştır. M.Ö. 2. yüzyıl helenistik döneme ait olan bu mezarın 5 kişiye ait olduğu tespit edilmiş ve yapılan kazı neticesinde çok sayıda taç, yüzük, küpe, kolye, koku şişeleri ve nadir çömlekler bulunmuştur. Dönemin en önemli liman kenti olan Amisos tepesi buluntularından bu taç Samsun Kent Müzesi'nde sergilenmektedir.Müzenin birinci bölümünde ilerledikçe samsun tarihini yansıtan belgeler, eserler gözümüze çarpmakta ve bu atmosfer bizi içerisine çekmektedir. Adı üstünde yaşayan bir müze.

Samsun'un meşhur Cumhuriyet Meydanı'ndan bir görüntü...


Kurtuluş Savaşı'na ilham kaynağı olan Milli Mücadeleye Davet İlanıMilli mücadele döneminde Kurtuluş Savaşı'na ait bir poster. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, topyekün tüm varlığıyla savaşan bir milleti anlatan bu poster milli mücadele döneminde tüm ulusu bir arada toplayarak günümüz Türkiye'sine ilham olmuştur.


Samsun'da herkesin de hatırlayacağı gibi okul sıraları ve heceleme tablosu. Okul hayatını anlatan bu hatıralar Kent Müzesi envanterindedir.

Geçmiş döneme ait Samsun halkının mutfak kültürünü yansıtan mutfak eşyaları.

Samsun'un geçmiş ticari yaşamını anlatan bir kaç balmumu heykeli. Süpürgecilik, Simitçilik, Hasırcılık v.b alanlarda geçimini sağlayan dönemin ticaret insanları.

Şuanda faaliyeti eski günlere göre az da olsa üretimi yıllar önce sekteye uğrayan tütüncülük faaliyetlerini anlatan balmumu heykelleri ve o döneme ait kullanılan eserler.

Samsun'un bir deniz şehri olması sebebiyle gemicilik zanaatine ait halat bağlama modellerini anlatan bir eser.Samsun Kent Müzesi'ni gezmeyi planlarsanız, araç ile gelecek ziyaretçilere tavsiyemiz otopark konumlarını tespit etmeleri, çünkü bir tarafı Samsun-Ordu yolu diğer tarafı ise işlek bir cadde olan müzenin konumu itibari ile en ideali otopark kullanmak, yaya gelecek olanlar ise Raylı Sistem kullanmaları kendileri için daha avantajlı olacaktır.


Müze tarihine özet olarak bir bakarsak girişte sıradan bir inşaat kazısı sırasında amisos tepesi kral kaya mezarlarının keşfedilmesi bulunan altın bir taç, koridorlarda ilerledikçe samsun geçmiş tarihini anlatan tablolar, kullanılmış eski döneme ait eşyalar, milli mücadele dönemimize ait eserler, postacılık, gazetecilik vb. tüm alanlarda geçmişe dair Samsun'a ait tüm özellikleri barındıran hatıralarla karşılaşmanız mümkün. Müzenin ikinci çıkış bölümüne giderken uzun bir koridordan geçiyorsunuz. Burada karşınıza tarım ve ticaret ile alakalı balmumu heykeller karşınıza çıkıyor. İlerledikçe Samsun'un tütüncülük alanındaki geçmiş tarihini anlatan eşyalar bulunmaktadır. Son olarak müze çıkışında Samsun'un ülkemize kazandırdığı sanatçılar ve sanat eserlerini görebilirsiniz. Bu arada gezi boyunca dinletilen müze müzikleri ayrı bir atmosfer katmaktadır.


Müze atmosferini negeziyorum ekibi olarak değerlendirdiğimizde, gerek müzik, gerek tasarım olsun görülmeye değer bir müzedir. Samsun'a gezi planı yaptığınızda mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Negeziyorum ekibi olarak iyi geziler dileriz.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|