要怎麼到B L O,g ^

搜尋

Emine Göğüş Mutfak Müzesi: Gaziantep - Mutfak Kültürünün İzleri

更新日期:2020年10月13日

1904 yılında Kethüzade İbrahim Göğüş Efendi tarafından Gögüş Konağı olarak yaptırılan bu modern taş yapı, Gazeteci-Yazar Ali İhsan Gögüş tarafından müze yapılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağışlanmıştır. Eski Bakanlarımızdan, Ali İhsan Göğüş'ün doğduğu bu ev 1,5 yıl gibi kısa bir zamanda restore edilerek, 2008 yılında hizmete açılmıştır. Gaziantep'in yöresel mutfak kültürünü tanıtma amacıyla kurulmuş olan bu müze, Emine Göğüş Mutfak Müzesi olarak adlandırılmıştır.


Emine Göğüş Mutfak Müzesi konum itibariyle Gaziantep Kalesi'nin güneyinde bulunmakta olup, Şahinbey İlçesi sınırları içerisindedir. Aracınızı uygun bir yere park ederek müzeye ulaşmanız mümkündür. Müze girişleri ücretlidir.


Yukarıda kullanılan eski dönem yöresel tava türünün kullanım amacı örneğin yumurta pişirildiğinde eşit porsiyonlarda yumurta yapmak için kullanılmaktadır.

Balmumu heykellerinde, Gaziantep halkına ait dönemim aile mutfak kültürünü anlatan kompozisyonlar yansıtılmaktadır.

Gaziantep Mutfağı'nda her amaca uygun tencere ve tavalar, tepsiler v.b. mutfak gereçleri gösterilmektedir. Mutfak eşyalarına yakından bir baktığınızda dönemin izlerini size hissettirmektedir.


Mutfak gereçlerinden Gaziantep yöresine ait yemeklerin pişirilmesi için kullanılan çeşitli kepçe, kevgir, çömçe, ateş kaşığı, kahve tavası.

Pirinç, bulgur, mercimek v.b. tahılların saklandığı depolar.

Kaymak tepsisi, ayaklı çorbalık ve çırtıklık sahanlar.

Yağ ve benzeri sıvılar için çeşitli şişeler, çömlekler.

Ve müzede bulunan birbirinden değerli servis takımları.


Gaziantep mutfak kültürü, geçmişten günümüze büyük bir titizlikle özü değiştirilmeden aktarılan, yemek ve tatlıların, değişik tat ve lezzetlerini bir arada tutan tarifleri, baharatları, salçaları, sosları ile meşhur bir mirasımızdır. 450'nin üzerinde yemek tarifi ile Türk Gastronomi mutfağına büyük katkıları olan bu kültür mirası, lezzetini alan herkesi tekrar aranılan bir lezzet olma yolunda geri çağırıyor. Lezzetinin büyük çoğunluğunu her ne kadar kullanılan tarifler de alsa, yöreye özel şartlarda üretilen bitkisel ve hayvansal ürünlerdeki yüksek kalite de bunun ayrı bir özelliğidir. Bu nedenle Gaziantep mutfağı 2015 yılında 'Yerel Gastronomi ve Turizm Teması' ödülüne layık görülmüştür. Genellikle koyun eti tüketilmekte bu sebeble kebab çeşitleri fazladır. Meşhur bir diğer ürünü ise baklavadır.


Gaziantep mutfağı 2016 yılında tescillenerek gastronomi dalında 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na katılmıştır.


Gaziantep kültüründe, düğün, sünnet, vefat, dini bayramlar, Ramazan ayı gibi özel günlerde yemekler özelleşir, sofralar daha özenle ve bol çeşitle hazırlanır.


Gaziantep mutfağının tescillenen yemekleri, Öz Çorba, Şiveydiz, Ekşili Taraklık, Keme Kebabı, Sebzeli, Peynir Böreği, Firik Pilavı, Katmer, Beyran, Kilis Kebabı, Samsaklı-Bahdenizli Kebabı, Yuvarlama, İçli Köfte, Ali Nazik, Lahmacun, Yeni Dünya Kebabı, Çiğ Köfte, Simit Kebabı, Soğan Kebabı, Antep Salatası, Ezogelin Çorbası, Alaca Çorba, Sarımsak Aşı, Akıtmalı Köfte, Sarımsak Kebabı, Zeytin Böreği, Özbek Pilavı, Malhutalı Köfte, Buhara Pilavı, Maş Piyazı, Peynirli İrmik Helvası'dır.


Yemeklerden konu açılmışken, buranın meşhur restoranlarına bir göz atarsak, Gaziantep mutfağının ustası İmam Çağdaş, lahmacun ve havuç dilimi ile meşhur Çavuşoğlu, Karşıyakalı Halil Usta, katmeri ve fıstıklı kurabiyesi meşhur Orkide Pastanesi, Güllüoğlu, Almacı Pazarı, Metanet Beyran, Cıncık ve Ciğerci Mustafa gidipte pişman olmayacağınız yerler arasındadır. Tabi bizim deneyimlerimizde İmam Çağdaş'da Alinazik sipariş verdik ancak koyun eti koktuğu için pek yiyemedik, yanında Gaziantep'e özel bir salata istedik ancak salata'nın ekşisi çok olduğu için onuda pek yiyemedik. Ancak başka bir yerel restoran tarzı birkaç yerde Adana Kebap sipariş ettiğimizde aradığımız lezzeti burada bulduk. Herkesin damak tadı farklı olabilir. Afiyet olsun.


Gaziantep yemeklerinin başka bir özelliği ise Kurtuluş Savaşı zamanında Fransızlar'ın şehri işgal etmesi üzerine dışarıdan bir yardım gelmemesi ancak bu durumun yemek ihtiyacı açısından Gaziantep halkına herhangi bir etkisi olmamıştır.


Negeziyorum ekibi olarak Gaziantep turumuzda, yine kendine has kültürünü bize sunan bir mutfak müzesini gezmek bize keyif veriyor. Gezi rotanıza ekleyebileceğiniz, ekibimiz olarak tavsiye edeceğimiz bir turizm noktası olan Emine Göğüş mutfak müzesini gezmekten keyif alacaksınız. Negeziyorum olarak iyi seyahatler dileriz.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|