要怎麼到B L O,g ^

搜尋

Bayazhan Kent Müzesi: Gaziantep - Kültür Mirasına Doğru

''Bayazhan Kent Müzesi, Gaziantep kültür mirasının; sosyal yaşam tarzının, tarihi turizm mekanlarının, geleneksel ve yöreye özel meslek alanlarının, aile içi ev yaşantısının, tarihinin çeşitli resim, obje, maket ve balmumu heykelleri ile sergilendiği müzedir. Müze atmosferi içerisinde Gaziantep şehrini anlamanız mümkündür. Bu nedenle Negeziyorum ekibi olarak müzeyi gezi programınıza almanızı tavsiye ederiz.''

1906 yılında Bayaz Ahmet Efendi tarafından halepli taş ustalarına altı yılda yaptırılan bu han, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında müze haline getirilmiştir. Adı Bayaz Ahmet Efendi anısına Bayazhan olarak konulmuştur. Yapı daha önce Tekel ve Rakı Fabrikası olarak iki bölümde faaliyet göstermiştir. Şehir kültürünü yansıtan tüm detayları bu müzede görmeniz mümkündür. Müze Şahin Bey ilçesi, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Trafik yoğunluğu sebebiyle aracınızı uygun bir mesafeye koymanızı tavsiye ederiz. Ayrıca müze çıkışında binanın hemen yan bölümünde restoran bulunmaktadır. Müze Kurtuluş Savaşı yıllarında İngilizler ve Fransızlar tarafından karargah ve hapishane olarak kullanılmıştır. Müzede ayrıca Gaziantep'te görevli Millet Vekilleri, Valiler ve Belediye Başkanları'na da yer verilmiştir.


Kent Müzesinde Gaziantep'in tarihi ve turistik yerlerini, duvar resimlerinde görmeniz mümkündür. Duvarlarda Zeungma Antik Kenti, Yesemek Açık Hava Müzesi gibi birçok turizm noktası hakkında kısa bilgiler verilmektedir. Bu tarz gezi yerleri için sitemizde Gaziantep Şehir Tanıtımı bölümüne bakabilirsiniz.

Gaziantep Şehri'ne adını veren, tarihte Dülük Kalesi'nin yıkılmasından sonra Antep Kalesi olarak inşaa edilen ve şehir merkezinin konumunu değiştiren bugünkü adı ile Gaziantep Kalesi'nin maketini görmeniz de mümkündür. Bunun haricinde şehrin simgeleşmiş mimari yapılarının da maketlerini görmenizi tavsiye ederiz.

Pek şehir kültürü ile alakalı olmasa da genel şehir kültürümüz ile alakalı müzede eski fotoğraf makinesi, kamera, gaz lambası gibi objeleri de görmeniz mümkündür. Her ne kadar genel tarihi yansıtsa da Gaziantep şehrinde kullanılmış orjinal objelerdir.

Bu bölümde balmumu heykelleri ile, halkın bakır işçiliği, el sanatları, dokumacılık, mutfak kültürü, ayakkabıcılık gibi ticari alanlardaki faaliyetlerini gösteren kompozisyonlar işlenmiştir. Bu bölümlerde mutfak kültürü olarak baklavanın üretim hikayesini görebilir, meşhur Taşpınar halısının yapılış görseline bakarak dokuma hassasiyetini anlayabilir, ayakkabıcılık sanatı yada bakır işçiliğinin ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Halkın yöresel kıyafetlerine de müzede yer verilmiştir. Ayrıca müzenin belirli bölümlerde Gaziantep şehrinin eski fotoğraflarına da yer verilmiştir.

Müzenin bu bölümünde sol taraftaki resimde yaş antep fıstığının ev halkı tarafından işlenmesi gösterilmektedir. Kabuklu bir meyve olan antep fıstığının yöreye has en önemli özelliği menşei ve patenti Gaziantep'e ait olan bir kuruyemiş olmasıdır. Sağ taraftaki resimde ise tipik bir antep ailesinin ev yaşantısını göstermektedir.

Gezi ekibimiz ile yaptığımız gezi neticesinde, şehir kültürünü yansıtan bu müzenin gerek görsel objeleri, gerekse atmosferi ile size Gaziantep hakkında faydalı bilgiler sunacağı kanaatindeyiz. Eğer Gaziantep Şehri'ni gezmek isterseniz ilk olarak gelebileceğiniz bir müzedir. Müze içerisindeki faydalı bilgileri ve notlarınızı aldıktan sonra Gaziantep şehir turuna çıkmanız daha anlamlı olacaktır.


Müze girişleri ücretlidir. Girişte size verdikleri bir cihaz ve kulaklık ile müze hakkında daha detaylı bir etkileşim içinde olabilirsiniz. Müze görsel anlamda odalardan oluşmaktadır. Bu odaların içerisinde her biri ayrı bir konuyu anlatan görsel objeler bulunmaktadır. Müze toplam 2 kat ve 20 bölümden oluşmaktadır. Müze üst katta bulunmaktadır. Alt katında ise daha önceden de belirttiğimiz gibi restoran bulunmaktadır. Temsili figürler ile kentin genel tarihi mirasları sergilenmektedir. Müze pazartesi günleri hariç haftanın her günü ziyaretçilerine açıktır.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|