要怎麼到B L O,g ^

LOGO PNG.png
 
Balıkesir Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BALIKESİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''I. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunanlar, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'i zapt etmişlerdir. Ertesi gün bu haber telgraf ile Balıkesir'e de ulaşmıştır. 17 Mayıs günü Balıkesir şehrindeki Alaca Mescitte toplantı yapılmasına karar verilmiş ve Balıkesir Redd-i İlhak Cemiyeti kurulmuştur. 18 Eylül 1922 tarihinde Erdek'in de Yunan işgalinden kurtulmasıyla Balıkesir tamamen Türklerin eline geçmiştir.''

Balıkesir ili sırasıyla, Hititler, Troyalılar, Lidyalılar, Makedonya Kralı İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Balıkesir'in bulunduğu bölgenin adı eski çağlarda Misya'dır. 1402 tarihli Ankara Muharebesi'nde Karesi kuvvetleri, Osmanlı büyük ordusunun sağ kolunda bulunmuştur. Yenilgi sonrası Balıkesir'in bulunduğu bölge Timur ordusunun  saldırılarına maruz kalmıştır. Timur'un kendilerine bağımsızlık verdiği öteki beylikler gibi Karesi Beyliği, yeniden bir canlanma dönemi yaşamamıştır. Anadolu'nun genelinde yaşanan kıtlık, 1494 ile 1503 yılları arası Balıkesir genelinde de yaşanmıştır. 1525 yılından 1527 yılına kadar 3 mahsul yılında çekirge felaketi yaşanmıştır. 21 Eylül 1577 tarihinde ise bu yörede çok şiddetli bir deprem olmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

LOGO PNG.png

BALIKESİR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

  • Balıkesir ilimizde Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk olmak üzere 20 ilçe vardır. 

  • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu, demir yolu yada deniz yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bursa Otogarı mevcuttur. Hava ulaşımı için Koca Seyit Havalimanı yada Merkez Havalimanını kullanabilirsiniz. Ayrıca İstanbul'a Bandırma üzerinden İDO ile deniz seferleri düzenlenmektedir.

  • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-33 derece, en düşük sıcaklık 6-18 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Balıkesir gezileriniz için uygun zamanlardır. 

  • Balıkesir'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel höşmerim, iğne oyası, kolonya, Yağcıbedir halıları, zeytin ve zeytinyağı, zeytin şekeri, Balıkesir balı gibi ürünleri alabilirsiniz. 

  • Balıkesir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, düğün çorbası, börülce ekşimesi, Balıkesir kaymaklısı, mafiş tatlısı, peynirli patlıcan, sarımsaklı bulgur, saçaklı mantı, tavuklu mantı, zerde, tirit gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 10  BALIKESİR 

 

 11  BİLECİK 

Bilecik Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BİLECİK: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Ertuğrul Bey, Kayı Türklerinin önemli bir lideridir. Kayı boyu ise Osmanlı Devletinin kurucu bir kolu olmuştur. Söğüt'te bulunan bir 400 çadırlık uç beyliğinden Osmanlı Devleti doğmuştur. Ertuğrul Bey'in vefat etmesinden sonra Kayıların başına Osman Gazi geçti. Osman Gazi ve silah arkadaşlarının en önemli manevi destekçisi Şeyh Edebali idi. Şeyh Edebali Kayı Boyunun Ahilik teşkilatının önderi idi.''

Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla Doğu Roma (Bizans) hakimiyetine giren Bilecik Bizans Döneminde Tekfurluk ile yönetiliyordu. Kayıların bir bölümü Ertuğrul Bey liderliği ile batıya doğru gelerek Söğüt ilçesi ve çevresinde ikamet etmeye başlamışlardır. Kayıların Söğüt ve çevresine yerleşmeleri 1230’lu yıllar olarak bilinmektedir. 1231 yılında İznik İmparatoru Selçuklu sınırına saldırmaya tenezzül edince Büyük Selçuklular Sultanı I. Aleaddin Keykubat Bizans İmparatorluğuna karşı bir sefer düzenlemiş, Ertuğrul Bey ve beraberindekiler de bu sefere bir akıncı olarak katılmıştır. Selçuklu ve Bizans orduları arasında Sultanönü mevkiinde meydana gelen savaşın sonucunda Bizans ordusu yenilmiş, Karacadağ ve Söğüt alanları Büyük Selçuklu Devleti’nin eline geçmişti. Ertuğrul Bey’e Söğüt’ü sahibi olarak, Domaniç’i de yaylak arazi olarak verdi.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI