Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

61

TRABZON

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Fatih Sultan Mehmed Han'ın İstanbul’dan sonra ikinci yıktığı Bizans İmparatorluğu Trabzon’dur. Trabzon, Türklerin Anadolu topraklarında fethettikleri sonuncu şehirdir. Böylece Doğu Roma tarih sahnesinden tamamen silinmiştir. Bütün Anadolu Türk hâkimiyeti altına girmiştir. Trabzonlular Milli Mücadele (İstiklal Harbi) döneminde vatana büyük hizmetler verdiler. ''

Trabzon ili sırasıyla, Tibarenler, İyonlular, Persler, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Kommenuslar ve son olarak Fatih Sultan Mehmed Han'ın 1461'de Trabzon'u Fethi ile Osmanlılar hakimiyeti altında kalmıştır. Bu sayede bütün Anadolu Türk hakimiyetine geçti. Selçuklular zamanında Sultan İzzeddin Keykavus Trabzon Kalesi'ni kuşattı. Ancak Türk askerleri burçlara tırmanmışken çıkan şiddetli bir fırtınayla bu kuşatma neticesiz kaldı. Trabzon Kalesinin savunmaya müsait oluşu sebebiyle Selçuklular bu şehri alamadılar. Böylece Trabzon fethi 400 sene gecikmiş oldu. Birinci Dünya Savaşında Ruslar 1916’da Trabzon’u işgal ettiler. Bir sene süren bu işgal sırasında Rum ve Ermeniler çok zulüm yaptılar. Köy ve kasabaları yaktılar. Trabzonlular direnişe geçerek Değirmendere yoluyla Ermeni ve Rumları yendiler.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Trabzon ilimizde Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Ortahisar, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra olmak üzere 18 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Trabzon otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 23-26 derece, en düşük sıcaklık 17-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Trabzon gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Trabzon'da hediyelik olarak götürebileceğiniz maket taka, şal, el örgüsü sepetler, sürmene bıçağı, kemençe, Trabzon çorabı, bakır eşyalar, telkari işlemeleri alabilirsiniz.

Trabzon'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Akçaabat köftesi, hamsi tava, Hamsi köy sütlacı, kuymak, ısırgan çorbası, kara lahana çorbası, Trabzon pidesi, fasülye turşusu gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......