Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

60

TOKAT

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Her bağında birer köşk, havuz, fıskiyeler ve çeşitli meyveler bulunur. Halkı zevk ehlidir. Gariplere dostturlar. Kin tutmaz, hile bilmez. Cami, saray, köşk ve imaretleri o kadar metin ve güzel olur ki, buralara girenler hayran olurlar. Hacı Bektaş-ı Veli’nin hayırlı ve bereketli dualarıyla bu eski tarihi şehir alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır.''

Tokat ili sırasıyla, Hititler, Persler, Makedon Kralı İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Malazgirt Savaşı'ndan üç yıl sonra Anadolu Fatihi ve Anadolu Türk Selçuklu Devleti'nin kurucusu Kutalmışoğlu Birinci Süleyman Şah'ın başkumandanlığındaki Selçuklu Türk Oğuz orduları tarafından Feth edilmiştir. Daha sonra , Danişmendler, Moğallar, İlhanlılar, Kadı Burhanettin ve Kadı Burhaneddin’in öldürülmesinden sonra iç isyanlar bölgeyi rahatsız etti. Tokat halkı toplanarak Tokat’ın Osmanlı Devletine katılma kararını aldılar. Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Tokat için şöyle denir: “Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinde sular akar''.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Tokat ilimizde Merkez, Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile olmak üzere 12 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Tokat otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 24-29 derece, en düşük sıcaklık 10-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Tokat gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Tokat'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel köme, pestil, zile pekmezi, marmelat, çemen, bez sucuk, pastırma, Tokat yazmaları, antikalar ve folklorik bebek eserlerini alabilirsiniz.

Tokat'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, Tokat keşkeği, Tokat çökeleklisi, Niksar çöreği, Tokat kebabı, Madımak, bacaklı çorba, helle çorbası, toyga çorbası, ayva tatlısı, yufka tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......