Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

55

SAMSUN

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Samsun, eski dönemlerde bir ticaret limanı olarak kullanılsada, değişik millet ve medeniyetlerin uğradığı liman şehri olma özelliğini her zaman korumuştur. Günümüzde Milli Mücadele Dönemi'nin ateşlendiği şehir olan Samsun, son dönemlerde kısa zamanda gelişmiş büyükşehirler arasına girmiştir. Bu harika kıyı şehrinin turizm noktalarına adım atarken büyük bir deneyime ulaşacaksınız.''

Samsun ili sırasıyla, Hititler, Miletliler, Kimmerler, Frikyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Amisos ismi Miletliler tarafından Samsun limanını ticari bir koloni olarak kullanmak amacı ile verilmiştir. Selçuklu Dönemi'nde aralarında 2-3 km mesafe bulunan 2 ayrı Samsun bulunuyordu. Günümüz Samsun'un bulunduğu yerde ''Müslüman Samsun'', diğer yerde ise çoğunluğu gayrimüslimlerden oluşmuş cenevizlerin ticaret sitesi olan ''Gavur Samsun'' ya da '' Kara Samsun'' bulunmaktaydı. Milli Mücadele dönemi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile başlamıştır.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Samsun ilimizde Atakum, İlkadım, Canik, Tekkeköy, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık, Ondokuz Mayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent, Kavak, Asarcık, Ladik, Havza ve Vezirköprü olmak üzere 17 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu veya tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezinden uzak Samsun otogarı mevcuttur. Havalimanı'da Çarşamba İlçesinde bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımda Atakum-Tekkeköy arası raylı sistem hattı mevcuttur.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 19-27 derece, en düşük sıcaklık 12-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Samsun gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesi ve yağışların artması ile Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Samsun'da hediyelik olarak götürebileceğiniz gezi yaptığınız yerlerde vardır.

Samsun'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Bafra Pidesi, Terme Pidesi, Balkaymak Dondurması, Kaz Tiriti, Çakallı Menemeni, Çınarlık Pidesi gibi lezzetleri tatmanız mümkündür.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......