Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

52

ORDU

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” adlı ünlü eserinde Ordu isminin manası, şehir, saray, başşehir, sahil şehri olarak geçer. Bu duruma göre, Hacı Emir Beyi İbrahim’in oğlu Bayram Bey tarafından kurulan Eskipazar’ın o günkü adı şöyledir: “Bölük-i Niyabet-i Ordu bi, ism-i Alevi (Sülale)” dir. Kaşgarlı Mahmud’un yazdığı çok tanınmış olan “Divan-ı Lügat’it-Türk” adlı büyük eserde, Ordu, bir yere yerleşmek, Hakan’ın yurdu gibi anlamlara gelmekteydi.''

Ordu ili sırasıyla, Kimmerler, Miletliler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Devleti, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Oğuz Beylikleri ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Ordu'da, temmuz gecesinde Pavli isimli fırıncı kadayıf dökerken, kıvılcımlar birden bire fırının çatısını tutuşturur. Derken, yangın başka binalara da sıçrar. Gece başlayan yangın söndürülemez. Çünkü Belediye’nin itfaiye teşkilatı yoktur. Üstelik yapıların çok büyük kısmı, hartama çatılı ve ahşap malzemelidir. O gece başlayan talihsiz yangın, ertesi günü öğleye kadar devam etmiş, ne kadar ahşap bina varsa hepsi yanıp kül olmuştur. 1939 senesinde meydana gelen Erzincan depremi de Ordu’yu ikinci kez büyük yıkıma uğratmıştır. Şehrin merkezinde bulunan birçok önemli eser yıkılarak ortadan kalkmıştır.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Ordu ilimizde Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye olmak üzere 19 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ordu otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak Ordu'nun Gülyalı ilçesinde Ordu-Giresun havalimanı hizmet vermektedir.

Haziran-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-27 derece, en düşük sıcaklık 13-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ordu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Ordu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Porçini mantarı, palaz fındığı, cevizli helva, kestane balı, kivi, Tirebolu çayı, Akkuş fasulyesi, kilim, yazma, baston, ahşap heykel ve biblo gibi hediyelik eşyaları alabilirsiniz.

Ordu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, taze bezelye kayganası, fasulye diblesi, fırın fasulyesi, pazı mücveri, Ordu yağlısı, hamsi köftesi, yufka böreği, zetiyani, Gürcü kavurması, kabak tatlısı ve un helvası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......