Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

37

KASTAMONU

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kastamonu’ya uğrayan ünlü gezgin İbn Batuta,"Kastamonu (Anadolu'daki) şehirlerin en büyük ve en güzellerindendir. Hiçbir ülkede fiyatları bu şehirden daha ucuz bir yer görmedim." şeklindeki açıklamalarıyla şehrin büyüklüğüne ve hayat şartlarının elverişliliğine ışık tutmuştur. Komnenler'in kalesi anlamında olan “Kastra Komneni” Türkmenlerin hakimiyetiyle (“Kastamoni”, "Kastamonu") bugünki adını almıştır.''

Kastamonu ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı devletinin kuruluş sürecinde Bizans'a karşı düzenlenen seferlerde Kastamonu'da yerleşik Türkler, Osmanlı Beyliğine destek vermişlerdir. Moğol istilası önünde Türkistan ve İran’dan kaçan Türklerin, ikinci büyük göç dalgasından da en fazla etkilenen şehirlerin başında Kastamonu gelmiş ve İç Anadolu’da Moğollara karşı tutunamayan birçok Türk boyu Kastamonu’ya sığınmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda cepheye en çok asker gönderen ildir. Türk egemenliğine geçtikten sonra hiç düşman istilasına uğramamış olan Kastamonu, Çanakkale ve İstiklâl savaşında en fazla şehit veren illerimizden biridir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Kastamonu ilimizde Merkez, Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü ve Tosya olmak üzere 20 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kastamonu otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak Uzunyazı havalimanı hizmet vermektedir.

Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 8-12 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kastamonu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Kastamonu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin pastırma, Siyez bulguru, Taşköprü sarımsağı, çekme helva, Kastamonu simidi, sarı yazma, Evrenye bıçağı, pınar bebek ve Tosya çakısı eserlerini alabilirsiniz.

Kastamonu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ala pilav, banduma, biryan, Ecevit çorbası, ekşili pilav, etli ekmek, köle hamuru, oğmaç çorbası, paça, simit tiridi ve cırık tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......