Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

29

GÜMÜŞHANE

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlı İmparatorluğu'nun darphanesi haline gelen Gümüşhane, imparatorluk hazinesinin altıda birini karşılamaktaydı. Yöreyi gezen Katip Çelebi'nin "Önemli ve Canlı" olarak tanıttığı, Evliya Çelebi'nin "Burada olan gümüş başka hiç bir diyarda yoktur." cümlesiyle bize aktardığı Gümüşhane 19.yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde tükenmiş, çıkarmaya değecek miktarda gümüş yatağı kalmadığından şehir geri plana düşmeye başlamıştır.''

Gümüşhane ili sırasıyla, Persler, Makedon Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı, Karadeniz illeri gibi Gümüşhane de Pontus Kralı Büyük Mithridates'in yanında Roma İmparatorluğu'na karşı cephe almıştır. Mithridates'in oğlu Pharnakes'in Zela'da Jül Sezar'a kaybetmesiyle, o devirde tüm Roma'yı korkutan Karadeniz kabilelerini yenmesiyle gururlanan Sezar dünyaca ünlü "Geldim, gördüm, yendim..." sözlerini söylemiş ve neticede bölgede Roma hakimiyeti başlamıştır, daha sonra Doğu Roma (Bizans) ve Fatih Sultan Mehmed'in 1461'de Trabzon'u Feth etmesinden sonra 1473'de Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bizans İmparatorluğu'nun 1071'de Selçuklular'a kaybetmesinin ardından Anadolu'da Bizans otoritesi zayıflamış Trabzon ve Gümüşhane çevresi, Gümüşhane kökenli aileler tarafından yönetilmiştir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Gümüşhane ilimizde Merkez, Kelkit, Köse, Şiran, Kürtün ve Torul olmak üzere 6 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Gümüşhane otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-29 derece, en düşük sıcaklık 8-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Gümüşhane gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Gümüşhane'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel pestil, köme, sultan ballısı, dut pekmezi, marmelat, zilli kilim, ipek halılar ve gümüş objeler eserlerini alabilirsiniz.

Gümüşhane'de yöresel yemek tatmak isterseniz, gendime pilavı, evelik dolması, borani, kartol yahnisi, Kürtün pidesi, erişte tatlısı, fasülye bulgurlusu, kete gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......