Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

81

DÜZCE

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Düzce, Osmanlı İmparatorluğu döneminde donanmanın kereste gereksinimini karşılamada önemli bir rol oynamıştır. Roma devrinde şehir Latin kültürünün tesiri altında kaldı adıda ''Prusias ad Hypium'' olarak değişti. Roma devrinde şehirde Hıristiyanlık hakimiyeti hüküm sürdü. Ayrıca İstanbul'u Sivas ve Erzurum'a bağlayan yolun üzerinde olması Düzce'nin önemini arttırmıştır.''

Düzce ili sırasıyla, Bithanya Devleti, Pontuslar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), OsmanGazi'nin emriyle Konuralp Bey, Sungur Bey ve Gündüz Bey tarafından feth edilerek Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Abdüllaziz ve Abdülmecit döneminde Kafkasya'dan Doğu Karadeniz'den Doğu Anadolu'dan ve Rumeli'den gelen göçmenler Düzce'nin nüfusunun artmasında ve şehrin büyümesinde önemli rol oynamışlardır. 1944 yılındaki Düzce Depremi, 1957 yılındaki Abant Depremi, 1967 yılındaki Adapazarı Depremi ve 17 Ağustos Körfez Depremlerinden büyük ölçüde etkilenen illerimiz arasındadır. 12 Kasım Düzce Depremi ise şehri yerle bir etmiştir. Deprem yaralarının daha kolay ve hızlı sarılabilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu kararınca Düzce “Türkiye’nin 81. ili” olmuştur.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Düzce ilimizde Merkez, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca olmak üzere 8 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Düzce otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-29 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Düzce gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Düzce'de hediyelik olarak götürebileceğiniz fındık, çimen kolonyası, tütün kolonyası, Konuralp hatıra eşyaları gibi Düzce şehrimize özel ürünleri alabilirsiniz.

Düzce'de yöresel yemek tatmak isterseniz, hamsili börek, hamsi pilavı, isli balığı, buğulama, Çerkez tavuğu, mamalika, boşnak böreği, bazlama, Melengücceği tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......