Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

14

BOLU

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Mondros Mütarekesi’nin yürürlüğe girmesi ve İzmir’in işgal edilmesinin ardından Bolu yöresinde ilk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Gerede’de örgütlendi. Bolu 1. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında düşman işgaline uğramadı fakat maddi zarar gördü. Zengin doğal güzellikleri ve zorlu iklim koşulları sebebiyle Anadolu'dan Avrupa'ya açılan bir kapı olan şehir turizm noktaları açısından yeterli bir konumdadır.''

Bolu ili sırasıyla, Bebrikler, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bolu Osman Gazi döneminde (1299-1324) Konur Alp tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve sancak merkezi yapıldı. 1324-1692 yılları arasında Bolu'yu sırasıyla yöneten sancak beyleri Konur Alp, Gündüz Alp, I. Süleyman (Kanuni) ve Zor Mustafa Paşa'dır. Roma döneminde Bithynium olarak anılan kente İmparator Claudius’un hüküm sürdüğü yıllarda Claudiopolis adı verildi. Bir piskoposluk merkezi olan ve Bizans döneminde Polis denen kenti, 11. yüzyılda yöreye gelmeye başlayan Türkmenler Bolu olarak adlandırdılar. Batı Anadolu ağzı kullanılmaktadır.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Bolu ilimizde Merkez, Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa olmak üzere 9 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bolu otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 10-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bolu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Bolu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel keş peyniri, mengen peyniri, Bolu patatesi, saray helvası, Bolu çikolatası, şakşak helvasıdır.

Bolu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bakla çorbası, cincile çorbası, düğün çorbası, kabak hoşafı, kabak tatlısı, kara kabak tatlısı, kaşık sapı, patates çorbası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......