Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

69

BAYBURT

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Bayburt, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Yusufeli ile Şebinkarahisar arasında ki dağlık hat boyunca uzanan bölge; Urartu'nun Baş Tanrı'sı olan Khalt'ın izinden gidenlerin yurdu anlamına Haldiya olarak tarih boyunca adlandırılmıştır. eri geçmişin karanlık çağlarına ışık tutmaktadır. Darül Celal adı ile anılan ve iktisadi bakımdan canlılık kazanan şehir aynı zamanda bir kültür merkezi konumundaydı.''

Bayburt ili sırasıyla, Azziler, Hayasalar, Hattiler, Hititler, Urartular, İskitler, Pontos, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Saltuklu Beyliği, Danişmentliler, Selçuklular, Eretnaoğulları, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Şehir 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşı esnasında Rus birliklerinin işgaline uğradı. 1878 ve 1916'da Ruslar tarafından yeniden işgal edilen Bayburt bu işgaller sırasında önemli oranda tahrip edildi. Marko Polo, Moğolistan seferi sırasında Bayburt'tan geçerek bölgede zengin gümüş madeni yataklarının bulunduğunu belirtmiştir. 1927'ye kadar Erzurum'a bağlı olan Bayburt bu tarihte Gümüşhane'ye bağlandı. 1989 yılında ise il statüsüne kavuşmuştur.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Bayburt ilimizde Merkez, Aydıntepe ve Demirözü olmak üzere 3 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bayburt otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Haziran-Ağustos ayları arasında; en yüksek sıcaklık 23-27 derece, en düşük sıcaklık 8-11 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bayburt gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Bayburt'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bayburt balı, erham ürünleri, kuşburnu çayı ve kuşburnu reçeli gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

Bayburt'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, kara lahana çorbası, galacoş yemeği, kara pancar, kesme çorbası, lor dolması, tatlı çorbası, tel helvası, yalancı dolması gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......