Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

74

BARTIN

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Homeros İlyada adlı eserinde bu yörede Paflagonyalılar’ın oturduğunu yazar ve bunların Parthenios çayı çevresindeki ünlü saraylarından bahseder. Bartın ırmağı çevresinde bulunduğu belirtilen bu sarayların bugünkü Bartın’ın yerinde mi, yoksa ona yakın Amasra veya yine bu ırmak çevresindeki başka bir yerde mi olduğunu tesbit etmek şimdilik mümkün görünmemektedir.''

Bartın ili sırasıyla, Gaskalar, Hititler, Frigler, Fenikeliler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bartın Irmağının antik çağdaki adı olan Parthenios; Yunan mitolojisinde,Tanrıların Babası Okeanos’ un çocukları olan yüzlerce tanrıdan birisi ve “Sular Tanrısı “ dır. ”Sular İlahı veya Muhteşem Akan Su “anlamlarına gelir. Romalılar devrinde Bartın Çayına Parthenius deniliyordu. Çayın kıyısında kurulan şehre ise Parthenia adı verildi. Bu isim zamanla Bartın’a dönüşmüştür. Şehirden geçen Bartın Çayı'ndan denize gemiyle gidilebilir. Türkiye'de deniz trafiğine uygun tek deredir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Bartın ilimizde Merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus, 4 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bartın otogarı mevcuttur. Uzay mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-28 derece, en düşük sıcaklık 10-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bartın gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Bartın'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel el dokumaları, gemi maketi ve tel kırma gibi eserlerini hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

Bartın'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Amasra salatası, kabak burması, pirinçli mantı, pum pum çorbası, yumurtalı isbut gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......