Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png

05

AMASYA

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Amasya, M.Ö. 4000'li yıllara dayanan Osmanlı Devleti zamanında bir çok şehzadenin vakit geçirdiği şehirdir. Osmanlı Sultanı II. Murad ve Yavuz Sultan Selim Han burada doğmuştur. Fatih Sultan Mehmed Han 8 yaşında Amasya'da vali olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman Han Amasya'ya sık sık ziyarette bulunmuştur. Ayrıca II. Bayezid şehzadeliğini burada geçirmiştir.''

Amasya ili sırasıyla, Hititler, Asurlar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Danişmendler, Selçuklular, İlhanlılar, Eratna Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı Devleti zamanında ''Şehzadeler Şehri'' olan Amasya, bir çok Osmanlı Padişahı'nın vakit geçirdiği bir şehirdir. Ankara Savaşı'nı kazanan Timur'a teslim olmayan Amasya, Timur tarafından cezalandırılacağı sırada Amasya'daki alimlerin 10 suali cevaplaması üzerine kurtuldu. Tanzimat devrinden sonra Sivas'a bağlı bir sancak olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nda önemli bir yere sahip olmuş ve Sivas Kongresi'ne burada karar verilmiştir. Amasya genelgesi burada imzalanmıştır. 1773 ve 1841’de iki şiddetli deprem, 1915’te büyük bir yangın Amasya’yı büyük çapta harap etmiştir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Amasya ilimizde Merkez, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova olmak üzere 7 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Amasya Otogarı mevcuttur. Merzifon'a 6 km, Amasya'ya 45 km uzaklıkta Merzifon Havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca Samsun-Amasya, Amasya-Sivas ulaşımınız için Tren yolunu tercih edebilirsiniz.

Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 25-31 derece, en düşük sıcaklık 7-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Amasya gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Amasya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel şifalı macunları, misket elması, semaver ve hatıra el yapımı eserlerini alabilirsiniz.

Amasya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, haşhaşlı çörek, vişneli ekmek, Amasya mantısı, unutma beni tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

ÖZEL ŞEHZADELER MÜZESİ

Türkiye>Amasya>Merkez

3.01.02.03.04.05.0

Video

Blog

Google

Giriş Ücreti:

- .TL

Ziyaret Saatleri:

09:00-18:30 (Pazartesi Kapalı)

Adres:

Harezanlar Caddesi

İletişim:

555252

SABUNCUOĞLU MÜZESİ

Türkiye>Amasya>Merkez

5.01.02.03.04.05.0

Giriş Ücreti:

- .TL

Ziyaret Saatleri:

08:00-17:00

Adres:

Pirinççi. Atatürk Cd. No:15 Merkez/AMASYA

İletişim:

(0358) 218 50 02

Blog yazılarımıza göz atmak istemisiniz?

快要有文章了
隨時關注......