要怎麼到B L O,g ^

LOGO PNG.png
 

 68  AKSARAY 

Aksaray Şehri.JPG
LOGO PNG.png

AKSARAY: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kılıç Arslan'ın taht merkezi olması dolayısı ile ona büyük bir saray yaparlar. Saray giriş kapısının sağında ve solunda tunçtan iki adet heybetli arslan heykeli varmış. Bu saraya bir kötülük yapılmak istense, yapmak isteyen kişi, bu arslanların ağızlarından saçtığı kıvılcımlardan helâk olurmuş. Bu saray uzaktan bembeyaz göründüğünden, bulunduğu şehre de Aksaray demişler.''

Aksaray ili sırasıyla, Hattiler, Hititler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, İlhanlılar, Danişmentler,  Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Şehirde güçlü bir tasavvuf hayatı yaşanırken, Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde belirttiği üzere, 7 binden fazla evliyanın yaşadığı şehir evliyalar şehri olarak anılmaktadır. Taptuk Emre, Yunus Emre, Cemaleddini Aksarayi, Şeyh Hamideddini Aksarayi (Somuncu Baba), Yusuf Hakiki Baba gibi öne çıkmış tasavvuf alimleri, Aksaray'da yaşamışlardır. Milli Mücadele sırasında Kuvay-i Milliye Kuvvetleri'ni destekleyen Aksaray, 344 evladını vatan uğruna şehit vermiştir. Son yıllarda terör örgütlerince yapılan haince saldırılarda da 70'e yakın şehit vermiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Ağrı şehrimiz zorlu doğa koşulları ve sınırlı gezi noktaları olması itibari ile gezi deneyimi olarak sizi pek tatmin etmeyebilir. Bu nedenle çevre illerde olan gezileriniz için alternatif bir uğrak noktası olarak düşünülebilir. Bunun yanında zorlu doğa koşulları olması sebebiyle kendi aracınız ile seyahat etmeniz daha faydalı olacaktır. Gezi noktaları olarak tavsiye edebileceğimiz bir kaç noktadan birincisi Diyadin ilçesinde bulunan Meya Mağaraları'dır. Bunun yanında asıl gezi deneyimine sahip olacağınız Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Doğubeyazıt Kalesi, Keşişin Bahçesi, Meteor Çukuru, Nuh'un Gemisi Kalıntıları ve İshak Paşa Sarayı'dır. Bu noktaları gezdikten sonra civar şehirlere olan gezi programınıza başlayabilirsiniz. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Ağrı'da az miktarda olan bu eserlerin zorlu doğa koşullarından dolayı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle günübirlik gezi olarak belirli noktaları gezebilirsiniz.

LOGO PNG.png

AKSARAY ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Aksaray ilimizde Merkez, Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi ve Sultanhanı olmak üzere 8 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Aksaray Otogarı mevcuttur.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-31 derece, en düşük sıcaklık 7-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Aksaray gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Aksaray'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Taşpınar halısı, Ihlara vadisine ait biblolar, saray helvası gibi çeşitli hediyelik ürünleri satın alabilirsiniz.

 • Aksaray'da yöresel yemek tatmak isterseniz, arabaşı çorbası, bamya çorbası, dolma mantı, karıştırma, katıklı aş, mantarlı bulgur pilavı, mayalı, soğanlama, tarhana çorbası, şerbetli pide gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                          

 06  ANKARA 

Ankara_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ANKARA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Ankara yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olduktan sonra, yeni gelişmeler şehri Ulus ve yeni kısmı olan Yenişehir olmak üzere ikiye böldü. Roma, Bizans ve Osmanlı tarihini anımsatan eski yapılar ve sokaklar eski bölümü temsil etmekteydi. Ankara başkent olmadan büyük şehir merkezine sahip dünyanın en eski başkentlerinden biridir, Londra, Paris veya Madrid; hatta İstanbul'dan daha eski bir geçmişi vardır.''

Ankara ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Galatyalılar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin himayesine geçmiştir. Osmanlı Devleti'nin I. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılmasıyla, Osmanlı başkenti İstanbul ve Anadolu'nun büyük bir kısmı İtilaf Devletleri tarafından istila edildi. Buna cevaben, Türk Milli Mücadelesi'nin lideri Kemal Atatürk, 1920'de Ankara'da direniş hareketinin başlangıcını resmi olarak ilan etti. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasından sonra, Türk Milleti 29 Ekim 1923'te cumhuriyeti ilan ederek Osmanlı Devleti yerine Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur. Bundan birkaç gün önce 13 Ekim 1923'te Ankara İstanbul'un yerine Türkiye'nin yeni başkenti olarak ilan edilmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Artvin gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Zorlu doğa koşullarındaki birçok turizm noktasına ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Sırasıyla Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi'ne ulaşmak için çabalamanız gerekir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile ilgili olarak Camili Gorgit Tabiat Parkı, Cehennem Deresi Kanyonu, Dilberdüzü Kamp Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Kent Ormanı, Maral Şelalesi, Mençuna Şelalesi, Yıldız Gölü görebilmenizi tavsiye edebileceğimiz turizm noktalarıdır. Tarihi geçmişine dayanan birçok kültürün kalıntılarına burada rastlamanız mümkün. Bunlardan Barhal Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Porta Manastırı, Tibeti Kilisesi, Rabat Kilisesi, İşhan Kilisesi görebileceğiniz tarihi kalıntılardır. Ayrıca şehir deneyimleriniz için Cam Teras, Hopa Müzesi, Yaşam Tarzı Müzesi'ni gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

ANKARA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Ankara ilimizde Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Evren, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan, Polatlı, Pursaklar, Sincan, Şereflikoçhisar, Yenimahalle olmak üzere 25 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Aşti otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-30 derece, en düşük sıcaklık 10-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ankara gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Ankara'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Ankara balı, kenger sakızı, Ankara armudu ürünlerini alabilirsiniz.

 • Ankara'da yöresel yemek tatmak isterseniz, alt-üst böreği, bumbar, calla, efelek dolması, mücirim köftesi, omaç, papara, tiritli köfte gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 18  ÇANKIRI 

Çankırı Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ÇANKIRI: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Çankırı'nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından "Çangırı" ya da "Çengiri" biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur. Önceleri Paphlagonia'ya bağlıydı. Sonra Pontus devletine, ardından da Galatia'ya bağlandı. Galatia hükümdarı Deiotarus, Gangra'yı merkez yaptı. MÖ 25'te Roma imparatorluğunun topraklarına katılan yöre, Bizanslılar zamanında bir ara sürgün yeri idi.''

Çankırı ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Danişmendliler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Mondros Mütârekesi imzalandığında Çankırı, Kastamonu vilayetine bağlı bir sancaktı. Gerek birinci dünya savaşı yıllarında gerekse milli mücadele döneminde savaşın doğrudan etkilerini yaşamadığı için, Çankırı'nın önemli bir yıkıma uğradığı söylenemez. Çankırı ve yöresi Milli Mücadelede, işgale uğramamış olmasına karşı yoğun askeri etkinliklere sahne olmuştur. Çankırı deniz yoluyla yapılan ulaşım ve taşıma işlerinde önem kazandı. Deniz yoluyla İnebolu Limanı'na gelen Osmanlı ordusu subay ve erleri, önce Kastamonu'ya oradan da Çankırı yoluyla Ankara'ya Batı Cephesi'ne gönderiliyordu. 

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bartın'ın en önemli turizm beldesi Amasra İlçesi'dir. Amasra'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan başlıcaları Amasra Feneri, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Delikli Şili, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Kemerdere Köprüsü, Kuşkayası Yol Anıtı, Çekiciler Çarşısı'dır. Bunlardan sonra Batın Merkez İlçesi'nde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Güzelcehisar Lav Sütunları, Batın Kent Müzesi gezebileceğiniz önemli turizm noktalarıdır. Aynı zamanda Ulus'da bulunan Ulukaya Şelalesi, Kurucaşile'de bulunan Göldere Şelalesi de gezebileceğiniz diğer doğal harikalardır. Genel anlamda Bartın'a gelmek istediniz de ekibimiz olarak size tavsiyemiz Merkez'de bulunan gezi noktalarını görmeniz ve Amasra'da konaklayarak manzarası ve atmosferi ile harika olan bu turizm beldesini tadını çıkartarak gezmeniz. Bartın'da yapabileceğiniz geziler belirli noktalarda sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle Safranbolu'yu da görmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

ÇANKIRI ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Çankırı ilimizde Merkez, Atkaracalar, Bayramören, Çerkeş, Eldivan, Ilgaz, Kızılırmak, Korgun, Kurşunlu, Orta, Şabanözü ve Yapraklı olmak üzere 12 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Çankırı otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-31 derece, en düşük sıcaklık 5-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Çankırı gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Çankırı'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel kaya tuzu, tahin helva ve tuz lambası gibi hediyelik ürünlerini alabilirsiniz.

 • Çankırı'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bazlama, hameyli tatlısı, höşmerim, keşkek, kul çöreği, nokul, sarımsaklı et yemeği, sulu erişte, yaren güveci, yumurta tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 26  ESKİŞEHİR 

Eskişehir Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ESKİŞEHİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Eskişehir, Hititlerin kurduğu bir şehir olsa da dönemin medeniyetlerine ev sahipliği yapan, Milli Mücadele döneminin kilit noktalarından olan, 1. Dünya Savaşı'nda en çok zarar gören şehirlerimizdendir. Kurtuluş savaşımızda bu kadar önemli olan bu şehrin turizm noktalarının zenginliği bakımından gezi programını iyi yapmanız gerekir. Negeziyorum olarak zengin kültür mirasına sahip olan bu şehri gezmenizi tavsiye ederiz.''

Eskişehir ili Hititler tarafından M.Ö. 14. yüzyılda kurulmuştur. Hititlerden sonra bölgeye sırasıyla, Frigler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular ve Osmanlı Devleti hakim olmuştur. Selçuklular döneminde şehrin adı Sultanönü olarak bilinmekteydi. Osmanlı-Rus harbinden sonra bölgeye Kafkasya, Kırım, Romanya ve Bulgaristan'dan gelen muhacirler yerleştirilmiş ve demir yolunun kurulmasıyla şehir gelişmeye başlamıştır. Milli Mücadele döneminde I. İnönü ve II. İnönü Savaşı bu şehirde kurulan cephelerde gerçekleşmiştir. 1921'de Yunanlıların işgal ettiği Eskişehir bir süre Yunan ordularının karargahı olmuştur. 1922'de Büyük Taarruzun başlamasıyla düşman kuvvetleri Eskişehir'den çıkartılmıştır. Kurtuluş savaşından sonra harabeye dönen şehir Cumhuriyet dönemindeki büyük yatırımlarla modern bir kent olmaya başlamıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gezi programı yapmak isterseniz, ilk olarak Odunpazarı İlçesindeki, Ahşap Eserleri Müzesi, Cam Eserleri Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Eti Arkeoloji Müzesi, Karacahisar Kalesi, Karikatür Müzesi, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı ve Zooloji Müzesini gezebilirsiniz.Tepebaşı İlçesinde, Devrim Arabası, Hayvanat Bahçesi, Havacılık Müzesi, Kent Park, Sazova Parkı gezebileceğiniz yerler arasındadır. Sivrihisar'da Alemşah Kümbeti, Pessinus Antik Kenti ve Zaimağa Konağı bulunmaktadır. Seyit Gazi İlçesi'nde ise Battal Gazi Külliyesi, Küllüoba Höyüğü ve Aslanlı Mabet bulunmaktadır. Midas anıtı Han İlçesi'ndedir. Mihalıcçık İlçesi'nde Yunus Emre Müzesi bulunmaktadır. İnönü İlçesi'nde ise Yelinüstü Mağarası ve Kanlı Höyük gezebileceğiniz turizm noktalarıdır.

                                                                                                                                                                                                         

LOGO PNG.png

ESKİŞEHİR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Eskişehir ilimizde Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Tepebaşı olmak üzere 14 İlçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezinde Eskişehir otogarı mevcuttur. Anadolu Üniversitesi İkieylül kampüsünde bulunan bu havalimanından Eskişehir-İstanbul seferleri yapılmaktadır. Ayrıca şehir içi ulaşımda Eskişehir Hafif Raylı Sistem (Estram) kullanılmaktadır.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-29 derece, en düşük sıcaklık 6-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Eskişehir gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Eskişehir'de hediyelik eşya olarak cam işlemeleri, halkalı şeker, lületaşı, met yada nuga helvası bulabilirsiniz.

 • Eskişehir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, boza, arabaşı, abista, harşıl yada balaban kebabı deneyebilirsiniz.

 70  KARAMAN 

Karaman Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KARAMAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Mondros Mütarekesi’nin yürürlüğe girmesi ve İzmir’in işgal edilmesinin ardından Bolu yöresinde ilk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Gerede’de örgütlendi. Bolu 1. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında düşman işgaline uğramadı fakat maddi zarar gördü. Zengin doğal güzellikleri ve zorlu iklim koşulları sebebiyle Anadolu'dan Avrupa'ya açılan bir kapı olan şehir turizm noktaları açısından yeterli bir konumdadır.''

Karaman ili sırasıyla, Hitiler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans),  Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyetine girmiştir. Osmanlı Devleti’nin I. Dünya  Savaşı’ndan     yenik çıkması üzerine Mondros Mütarekesi imzalanmış ve bu antlaşmanın özellikle 7. ve 24. maddeleri Türkiye’ deki Türklerin hakimiyetini sona erdirecek bir şekilde hazırlanmıştır. İstanbul Hükümeti’ nin Anadolu’daki işgallere tepkisiz kalması üzerine Türk milleti, mahalli cemiyetler kurarak bulundukları bölgeyi savunma yoluna gitmiştir. Milli Mücadele’nin lideri olan Mustafa Kemal Paşa öncülüğünde bu cemiyetler Sivas Kongresi’nde birleştirilerek, Milli Mücadele hareketi başlamıştır. Bu mücadelede Karaman kazası üzerine düşen görevi yerine getirmeye çalışmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bolu ilimizde muhteşem manzaralara sahip Abant gölü, Çubuk gölü, Karamurat gölü, Seben gölü, Akkayalar traverterleri ve Yedi göller milli parkı önerebileceğimiz yerlerdir. Bunun yanında tarihi ve manevi değerlere sahip Akşemseddin Türbesi, Armutçular Konağı, Ceneviz Kalesi, Kaya Evleri, Keçi Kalesi, Zafer Kulesi, Çeltikdere Kilisesi gezebileceğiniz bazı turistik yerlerdir. Ayrıca Bolu tarihini daha iyi anlamak için Bolu Müzesi önerebileceğimiz en iyi yerdir. Bolu'da iklim koşulları diğer şehirlerimize göre daha soğuk olacağı için seyahat çantalarınızı hazırlarken bu koşulları da dikkat almanızda fayda vardır. Ayrıca gezilecek yerleri kendi aracınızla gezmek ve konaklama yapmak daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Konaklama yapacağınız yeri iyi bir araştırma ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

LOGO PNG.png

KARAMAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Karaman ilimizde Merkez, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kazımkarabekir ve Sarıveliler olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Karaman otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-31 derece, en düşük sıcaklık 6-15 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Karaman gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Karaman'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Ermenek helvası, Karaman elması, Divle peyniri, Taşkale halıları, tetir gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Karaman'da yöresel yemek tatmak isterseniz, fırın kebabı, bıldırcın dolması, calla, çullama, çoban kavurma, töğmeken, piliç dolması, domates dolması, kabak çiçeği dolması, zeyve kebabı, eğey dolması, batırık, papara, etli kuru fasulye gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 38  KAYSERİ 

Kayseri Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KAYSERİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kayseri, Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı yenilgisini belgeleyen Mondros Mütarekesi (30 Ekim 1918) günlerinde, bağımsız bir sancak olarak yönetiliyordu ve doğrudan İstanbul’a bağlıydı. Hayvancılığa dayalı besin sanayinin doğması Kayseri’nin pastırmacılık ve sucukçulukta ün kazanması, büyük ölçüde Ermenilerin çabalarıyla olmuştu. Ermeniler ve kimi Rumlar, ayrıca sarraflıkla da uğraşıyorlardı. ''

Kayseri ili sırasıyla, Asurlar, Hititler, Frigler, Kimmerler,  Makedonya Kralı Büyük İskender, Persler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1918 sonrasından başlayarak gelişen Adana ve Maraş işgalleri nedeniyle, yörenin halkı uğradığı baskılara dayanamayarak yollara düşmüş ve göç kervanları Kayseri’ye uzanmıştı. Eylül 1919’da gelindiğinde Fransızlar, Çukurova’ya yerleşmiş. Urfa, Antep, ve Maraş’a girmiş, Kayseri’nin Develi Kazasının 20 km. yakınlarına dek ilerlemişlerdi.  Kayseri ili, Milli Mücadele Dönemi’nde Develi’ye bağlı Taşçı (Bakırdağ) Bucağı dışında işgal görmemiştir. Fransızlar’ın koruması altındaki ayrılıkçı Ermeni’lerce gerçekleştirilen Bakırdağ işgali de bölgeyi etkileme olanağı bulmadan, kısa süre içinde son bulmuştur. 

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Çorum'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Çorum'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Gerdek Kaya Mezarı, Alacahöyük Ören Yeri, Alacahöyük Müzesi, Hattuşa Antik Kenti ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'dır. Buraları tamamladıktan sonra Boğazköy Müzesi'ne bir bakabilirsiniz. Buraları tamamlamanız neredeyse 1 gün sürüyor. Bir sonraki gün Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Çorum Saat Kulesini gezdikten sonra İskilip'e doğru ilerleyerek İskilip Kalesi, İskilip Kaya Mezarını gezebilirsiniz. Osmancık yolu üzerindeki Laçin İlçesinde bulunan Laçin Kaya Mezarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Osmancık ilçesindeki Osmancık Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü'ne doğru yol alarak buraları da gezebilirsiniz. Gezinizin 3. gününde İncesu Kanyonu, Kybele Kabartması, Şapinuva Ören Yeri'ni gezdikden sonra gezi turunuz büyük bir kısmı tamamlanmış demektir.

LOGO PNG.png

KAYSERİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kayseri ilimizde Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza ve Bayat olmak üzere 14 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kayseri otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-31 derece, en düşük sıcaklık 4-12 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kayseri gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kayseri'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel pastırma, sucuk, hazır mantı, gilaburu, soğanlı bez bebek, halı ve kilim dokumaları gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Kayseri'de yöresel yemek tatmak isterseniz, arabaşı çorbası, aside tatlısı, bazlama, kayseri böreği, Develi cıvıklısı, güllü baklava, karın dolması, kurşun aşı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 71  KIRIKKALE 

Kırıkkale Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KIRIKKALE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Cumhuriyet’in başlarında ise Ankara vilayetinin Keskin kazası köyleri içinde küçük bir yerleşme yeri durumundaydı. Cumhuriyet’in sanayileşme programları arasında kurulması öngörülen savunma sanayii için yer aranırken o tarihte on iki haneli olarak bilinen Kırık köyü uygun görüldü. Bu yer seçiminde Kırık köyünün ulaşım imkanları açısından uygun olması planlanan demiryolunun o tarihte buraya çok yaklaşmış olması önemli rol oynadı.''

Kırıkkale ili sırasıyla, Asurlar, Hititler, Frigler, Kimmerler,  Makedonya Kralı Büyük İskender, Persler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Ankara’nın 77 km. kadar doğusunda Çoraközü deresinin Kızılırmak’a kavuştuğu yerde kurulmuştur. Tarihi bir geçmişi olmadığı halde Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan ve çok hızlı gelişen şehirlerden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmaya başlanan Savunma Sanayisi ile gelişmeye yönelen Kırıkkale; kazılarda elde edilen çok çeşitli medeniyetlere ait değerli buluntuları, 150 – 200 yıllık tarihe sahip ahşap konakları, Savunma Sanayisi üretimleriyle MKEK Fabrikaları, Tüpraş Rafinerisi gibi diğer sanayi tesisleri ve Üniversitesi ile tarih, kültür, sanayi ve bilimin mükemmel bir bileşimi olan önemli bir Cumhuriyet Şehri’dir. 

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Düzce'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Düzce'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Aydınpınar şelalesi, kentpark, Konuralp antik tiyatrosu, Konuralp müzesi ve Samandere şelalesidir. Buraları tamamladıktan sonra Akçakoca ilçesindeki, Aktaş Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Cumayanı Mesire Alanı, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu'na bakabilirsiniz. Daha sonra Gölyaka ilçesinde bulunan, Efteni Gölü, Gölyaka Kültür Parkı, Güzeldere Şelalesi'ne uğrayabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Cumayeri ilçesindeki Harmankaya Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi ve Sarıkaya Mağarası da gezebileceğiniz doğa harikalarındandır. Düzce gezi yeri itibari ile doğal zenginliklere sahip birçok yeri barındırmaktadır.

LOGO PNG.png

KIRIKKALE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kırıkkale ilimizde Merkez, Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt ve Yahşihan olarak 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kırıkkale otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-31 derece, en düşük sıcaklık 7-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kırıkkale gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kırıkkale'de hediyelik olarak götürebileceğiniz halı dokumaları, kilim dokumaları gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Kırıkkale'de yöresel yemek tatmak isterseniz, bazlama, dönderme, erişte, haside, keskin tava, omaç gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 40  KIRŞEHİR 

Kırşehir Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KIRŞEHİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''13.yy.’da Anadolu Türk birliğini ve özellikle esnaf ve sanatkarlarını teşkilatlandıran Ahi Evran, Denizli, Konya ve Kayseri’den sonra Kırşehir’e gelerek çalışmalarını burada sürdürmüş ve Kırşehir’i Ahiliğin merkezi durumuna getirmiştir. Ahi Evran’dan sonra Kırşehir Ahiliğin merkezi olmaya devam etmiştir. Ayrıca Kırşehir’in Anadolu’nun önemli mevlevilik merkezlerinden biri olduğu bilinmektedir.''

Kırşehir ili sırasıyla, Asurlar, Hititler, Frigler, Kimmerler,  Makedonya Kralı Büyük İskender, Persler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1240 yılında Kösedağı yenilgisi ile bütün anadoluyu işgal eden moğollar Kırşehir’i yaylak ve kışlak haline getirmişlerdir. Kırşehir’de Moğolların uzun süren askeri vardığı bu kenti önemli bir siyasi ve askeri merkez haline getirmiştir. 1260’lı yıllarda Kırşehir emiri olan Nureddin Cibril Bin Cacabey Moğollarla kurduğu iyi ilişkiler sonucu Kırşehir’de Türk döneminde iki esaslı imar faaliyetini gerçekleştirmiştir.   İlk astronomi medreselerinden biri olan Cacabey medresesine Kızılırmak yanındaki Cacabey hanına ve bunun yanında pek çok irili ufaklı yapıyı inşaa ettirmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Giresun'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Giresun'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Giresun Adası'nı gezmenizdir. Merkez ilçede bulunan, Çocuk Kütüphanesi, Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Meryem Ana Kaya Tapınağı gezilmesi gerekenler arasındadır. Daha sonra Bulancak ilçesinde bulunan Acısu Kaya Kilisesi'ni görebilirsiniz. Yağlıdere ilçesinde bulunan Ağa Köprüsü görülmesini tavsiye edebileceğimiz yerler arasındadır. Şebinkarahisar ilçesindeki Atatürk Evi, Meryem Ana Manastırı, Şebinkarahisar Kalesi'ni de görebilirsiniz. Espiye ilçesinde bulunan Andoz Kalesi de tavsiye edebileceğimiz eski medeniyet kalıntılarındandır. Tirebolu ilçesinde bulunan Bedrama Kalesi ve Tirebolu Kalesi Giresun geziniz için daha fazla anlam katacak yerler arasındadır. Gezi noktaları arasında mesafe olması sebebiyle binek aracınız ile gezmenizi öneririz.

LOGO PNG.png

KIRŞEHİR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kırşehir ilimizde Merkez, Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur olmak üzere 7 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Kırşehir otogarı mevcuttur.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 6-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kırşehir gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kırşehir'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Kaman cevizi, oniks taşı süslemeleri gibi ürünlerini satın alabilirsiniz.

 • Kırşehir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, aside tatlısı, ayva borani, höşmerim, kedi batmaz, kuru patlıcan yemeği, çullama gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

 42  KONYA 

Konya_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KONYA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Konya, işgal görmeyen Ankara, Kayseri, Yozgat, Çorum, Çankırı gibi iç Anadolu şehirleriyle birlikte kurtuluş savaşında ordunun ihtiyaçlarının karşılandığı lojistik merkezi olmuştur. Cephede savaşan ordunun ihtiyaçları Konya’da toplanmış ve cepheye buradan gönderilmiştir. Konya, cepheden gelen yaralı ve hastaların tedavi gördüğü merkez olmuştur.''

Konya ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Persler, Makedon Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğollar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1071 senesinde Malazgirt Ovası'nda yapılan Malazgirt Savaşı'ndan önce Anadolu üzerine keşif harekatları düzenleyen Türkler ve Anadolu'yu tanıyan Büyük Selçuklular, bu savaş sonucu Anadolu'nun büyük bir kısmı ile beraber Konya'yı da, ele geçirmişler ve bölgedeki uzun Bizans hakimiyetine son vermişlerdir. Süleyman Şah 1076 yılında Konya'yı Anadolu Selçukluları'nın başkenti yapmış, bilahare başkent 1080 yılında İznik'e nakledilmiştir. İlk haçlı seferi sırasında İznik şehri tekrar Bizans'ın eline geçmiş, sultan I. Kılıçarslan da 1097 tarihinde başşehri tekrar Konya'ya taşımıştır. Bu tarihten 1277 yılına kadar Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkenti olmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gümüşhane'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Gümüşhane'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, İkizevler Kent Müzesi, İmera Manastırı, Kent Ormanı ve Kov Kalesi'dir. Daha sonra Kürtün ilçesinde bulunan Kabaktepe Şehitliği ve Örümcek Ormanlarını gezebilirsiniz. Torul ilçesinde bulunan meşhur Karaca Mağarası ve Limni Gölü'ne gidebilirsiniz. Ayrıca Kelkit ilçesindeki Sadak Antik Kenti, Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesi'ni de gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır. Gümüşhane engebeli arazileri ve zorlu doğa koşulları sebebiyle gezi noktalarına ulaşımda sorun yaşayabilirsiniz. Bazı noktalara binek aracınız ile gidebilir binek aracınızın erişemediği yerlerde tırmanma yaparak gezinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle seyahat programınızı iyi planlamanız gerekmektedir.

LOGO PNG.png

KONYA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Konya ilimizde Ahırlı, Akören, Akşehir, Altınekin, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent, Derebucak, Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Güneysınır, Hadim, Halkapınar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karapınar, Karatay, Kulu, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak olmak üzere 31 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Konya otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 6-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Konya gezileriniz için uygun zamanlardır.

 • Konya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Konya lokumu, Mevlana şekeri, çini eşyalar, keçe eşyalar gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Konya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bamya çorbası, etli ekmek, fırın kebabı, sac arası, tirit kebabı, çebiç gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                             

 50  NEVŞEHİR 

Nevşehir Şehri.JPG
LOGO PNG.png

NEVŞEHİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kapadokya yöresi Milli Mücadele yıllarında Mütareke'nin belirlediği paylaşım alanlarının dışında kaldığı ilin önemli bir olaya sahne olmamıştır. Bununla birlikte Dellaczade Hacı Osman Efendi Sivas Kongresi'ne Nevşehir delegesi olarak katılmış, memleketinde Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyeti'nin şubesini kurmuş ve milli mücadeleye katılımı sağlamıştır.''

Nevşehir ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Kapadokya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, İlhanlılar, Eratnalılar, Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. I. Alaeddin Keykubat ile en parlak dönemini yaşayan Anadolu Selçukluları bu dönemden sonra taht kavgalarına başlamıştır. İçindeki mağaralar, anlaşmazlıklarda sultanların sığınma yerleri olarak kullanılmıştır. Kapadokya, Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıktığı zaman, hazine gelirlerini artırmak için yaptırdığı yeni bir arazi tahririne kadar huzurlu bir ortamdır. Mustafa Kemal'in 1919'da Hacı Bektaş-ı Veli Tekkesi'ne gelerek tekke şeyhi ve çelebisi ile görüşmesinin ardından Anadolu'daki tüm Bektaşi tekkeleri milli mücadeleye destek kararı almış ve bu tekkeler karargah gibi çalışmıştır. 

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Karabük'ü birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Karabük'e geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan Bulak Mencilis Mağarası'nı görmenizdir. Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti ve Çitdere Tabiat Parkı'na uğrayabilir, Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu'na göz atabilirsiniz. Karabük'ün turizm merkezi olan Safranbolu ilçesi'nde konaklama yaparak, burada bulunan Alt-Üst Konak, Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi, Mümtazlar Gezi Evi, Safranbolu Evleri, Safranbolu Kalesi, Seyir Terası, Sipahioğlu Konağı, Yemeniciler Çarşısı'nı gezebilirsiniz. Gezi noktalarının büyük yoğunluğu Safranbolu ilçesinde olması sebebiyle burada eski konaklarda kalarak gezinizi tarihi yaşayarak geçirebilirsiniz. Ayrıca kendi binek aracınız ile gezi yapmanız ulaşım kolaylığı olarak size daha avantaj sağlayacaktır. Ancak eski Safranbolu trafik yoğunluğuna müsait olmayan bir ilçemizdir.

LOGO PNG.png

NEVŞEHİR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Nevşehir ilimizde Merkez, Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Nevşehir otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 18-28 derece, en düşük sıcaklık 7-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Nevşehir gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Nevşehir'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel minyatür peri bacaları, kabak çekirdeği, kayısı, halı ve kilimler, seramik eşyalar gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Nevşehir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, testi kebabı, soğanlama, ayva dolması, düğün çorbası, köftür, Nevşehir tavası, sızgıt, ağpakla gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 51  NİĞDE 

Niğde Şehri.JPG
LOGO PNG.png

NİĞDE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Niğde Milli Mücadele yıllarının oldukça dingin illerindendi. Yöre yabancı güçlerinin işgaline uğramadığı gibi, bir iki cılız gösterinin, Kuvayi Milliye karşıtı güçlü bir eyleme de tanık olmamıştı. Yöredeki başlıca askerî etkinlik Adana Kuvayi Milliyesine verilen lojistik destekle sınırlıydı. İlçelerden Ulukışla'da ise Fransızlar işgal teşebbüsünde bulunmuş ama yerel örgüt tarafından püskürtülmüşlerdir.''

Niğde ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, İlhanlılar, Eratnalılar, Karamanoğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Niğde’nin kesin biçimde Osmanlı idaresine alınması, Fatih Sultan Mehmed döneminde Karamanoğulları üzerine yapılan seferler sonucu gerçekleşti. 870’te (1466) ordusunun başında bizzat sefere çıkan Fatih Sultan Mehmed, Karaman topraklarına girdi. Larende’ye çekilen Pir Ahmed, Veziriazam Mehmed Paşa’ya yenilince daha içerilere kaçmak mecburiyetinde kaldı. Niğde de bu sefer sırasında İshak Paşa tarafından Osmanlı hakimiyetine alındı. Niğde Milli Mücadele yıllarında yabancı işgaline uğramadı. Cumhuriyet döneminde il merkezi haline getirildi.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Kastamonu'yu birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Kastamonu'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan, Arkeoloji Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Ev Kaya Mezarları, Hologram Müzesi, İsmail Bey Külliyesi, Kastamonu Kalesi, Kent Tarihi Müzesi, Liva Paşa Konağı, Nasrullah Külliyesi, Şapka Müzesi ve Yakupağa Külliyesi'ni gezebilirsiniz. Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu, Kuyluca Mağarası, Loç Vadisi, Rıfat Ilgaz Müzesi gezebileceğiniz yerler arasındadır. Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu ve Küre ilçesindeki Evsizlerdere Kanyonu, Pınarbaşı ilçesindeki Valla ve Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi da görülebilecek doğal güzellikler arasındadır. İnebolu ilçesindeki Geriş Tepesi, Türk Ocağı ve Şerife Bacı Anıtı görülmesi gereken yerler arasındadır. Son olarak Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeipolis Antik Kenti de tavsiye edebileceğiniz yerler arasındadır.

LOGO PNG.png

NİĞDE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Niğde ilimizde Merkez, Altunhisar, Bor, Çamardı, Çiftlik ve Ulukışla olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın yeni Niğde otogarı mevcuttur.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 6-15 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Niğde gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Niğde'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Niğde balı, Niğde pekmezi, Niğde misket elması, Napolyon kirazı, Niğde gazozu, tahinli ekmek, beyaz kiraz reçeli ürünlerini alabilirsiniz.

 • Niğde'de yöresel yemek tatmak isterseniz, mazaklı köftesi, Niğde tava, söğürme, kuymak, ayva boranası, pirinçli elma dolması, etli bamya, cevizli erişte, kabak musakka, ditme gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.