要怎麼到B L O,g ^

 

 26  ESKİŞEHİR 

ESKİŞEHİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Eskişehir, Hititlerin kurduğu bir şehir olsa da dönemin medeniyetlerine ev sahipliği yapan, Milli Mücadele döneminin kilit noktalarından olan, 1. Dünya Savaşı'nda en çok zarar gören şehirlerimizdendir. Kurtuluş savaşımızda bu kadar önemli olan bu şehrin turizm noktalarının zenginliği bakımından gezi programını iyi yapmanız gerekir. Negeziyorum olarak zengin kültür mirasına sahip olan bu şehri gezmenizi tavsiye ederiz.''

Eskişehir ili Hititler tarafından M.Ö. 14. yüzyılda kurulmuştur. Hititlerden sonra bölgeye sırasıyla, Frigler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular ve Osmanlı Devleti hakim olmuştur. Selçuklular döneminde şehrin adı Sultanönü olarak bilinmekteydi. Osmanlı-Rus harbinden sonra bölgeye Kafkasya, Kırım, Romanya ve Bulgaristan'dan gelen muhacirler yerleştirilmiş ve demir yolunun kurulmasıyla şehir gelişmeye başlamıştır. Milli Mücadele döneminde I. İnönü ve II. İnönü Savaşı bu şehirde kurulan cephelerde gerçekleşmiştir. 1921'de Yunanlıların işgal ettiği Eskişehir bir süre Yunan ordularının karargahı olmuştur. 1922'de Büyük Taarruzun başlamasıyla düşman kuvvetleri Eskişehir'den çıkartılmıştır. Kurtuluş savaşından sonra harabeye dönen şehir Cumhuriyet dönemindeki büyük yatırımlarla modern bir kent olmaya başlamıştır.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gezi programı yapmak isterseniz, ilk olarak Odunpazarı İlçesindeki, Ahşap Eserleri Müzesi, Cam Eserleri Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Eti Arkeoloji Müzesi, Karacahisar Kalesi, Karikatür Müzesi, Lületaşı Müzesi, Porsuk Çayı ve Zooloji Müzesini gezebilirsiniz.Tepebaşı İlçesinde, Devrim Arabası, Hayvanat Bahçesi, Havacılık Müzesi, Kent Park, Sazova Parkı gezebileceğiniz yerler arasındadır. Sivrihisar'da Alemşah Kümbeti, Pessinus Antik Kenti ve Zaimağa Konağı bulunmaktadır. Seyit Gazi İlçesi'nde ise Battal Gazi Külliyesi, Küllüoba Höyüğü ve Aslanlı Mabet bulunmaktadır. Midas anıtı Han İlçesi'ndedir. Mihalıcçık İlçesi'nde Yunus Emre Müzesi bulunmaktadır. İnönü İlçesi'nde ise Yelinüstü Mağarası ve Kanlı Höyük gezebileceğiniz turizm noktalarıdır.

ESKİŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Eskişehir ilimizde Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Mihalıççık, Odunpazarı, Sarıcakaya, Seyitgazi, Sivrihisar ve Tepebaşı olmak üzere 14 İlçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezinde Eskişehir otogarı mevcuttur. Anadolu Üniversitesi İkieylül kampüsünde bulunan bu havalimanından Eskişehir-İstanbul seferleri yapılmaktadır. Ayrıca şehir içi ulaşımda Eskişehir Hafif Raylı Sistem (Estram) kullanılmaktadır.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-29 derece, en düşük sıcaklık 6-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Eskişehir gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Eskişehir'de hediyelik eşya olarak cam işlemeleri, halkalı şeker, lületaşı, met yada nuga helvası bulabilirsiniz.

 • Eskişehir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, boza, arabaşı, abista, harşıl yada balaban kebabı deneyebilirsiniz.

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

 • Facebook
 • Twitter
 • YouTube
 • Pinterest
 • Tumblr Social Icon
 • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|