ERZİNCAN ŞEHRİ

KONU BAŞLIKLARI;

ERZİNCAN TARİHİ

 

Tarih öncesi çağlarda Urartu egemenliğinde olan bölge doğu-batı, güney-güneybatı yol güzergahlarında olması ve tarihi İpek Yolu’nun Erzincan’dan geçmesi sebebiyle tarih boyunca önemini korumuştur. Bu ticari kaygılar bölgeye Urartular haricindeHititleri, Medleri, Persleri, Makedonlarıve Romalıları da çekmiştir.

 

Uzun süre doğu ve batının çekişmesine sahne olan Erzincan, 7. yüzyıldan itibaren Müslüman akınlarına uğramış, birkaç defaBizanslılar ve Araplar arasında el değiştirmiştir. Altıntepe'de bulunan Urartu freski 1071 Malazgirt zaferiyle Türkler Anadolu’ya girmiş ve zaferin hemen arkasından Sultan Alparslan'ın kumandanlarından emir Mengücek tarafından Kemah civarında İlk Türk Beyliği olan Mengüçlü Beyliği kurulmuştur. Mengücek Beyliği 1228'e kadar devam etmiş, Anadolu Selçuklu hükümdarı I. Alâeddin Keykubad tarafından sona erdirildikten sonra Erzincan, Anadolu Selçuklu Devleti'nin egemenliğine girmiştir.

 

1230'da Anadolu Selçukluları ile Harzemşahlar arasındaki Yassı Çemen Muharebesi'ne sahne olan Erzincan Moğol istilasına uğramıştır. kısa bir dönem sonra İlhanlılar'ın egemenliğine girmiştir. İlhanlılar yöreyi beylerle (Vali) yönetmişlerdir. Son İlhanlı valisi olan Alaaddin Eretna ilhanlı hükümdarı Bahadır Han'ın ölümü (1335) üzerine İlhanlılarla olan bağını keserek görünüşte Celayirîler'e bağlı kalarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Böylece Erzincan 1335-1381 yılları arasında Eretna Devleti'nin hakimiyeti altında kalmıştır. Eretna Devleti'nin Erzincan'daki yöneticisi Pir Hüseyin'in 1379 yılında ölümü üzerine Mutahharten Bey yönetimi ele geçirerek; aynı yıl adına para bastırıp ve hutbe okutarak Erzincan merkez olmak üzere bağımsızlığını ilan etmiş ve Erzincan Beyliği'ni kurmuştur.Kemah'taki Osmanlı mezarlığı 1401'de Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı egemenliğine katılan Erzincan kısa bir süre sonra Timur'un istilasından kurtulamamış ve devamında 1419'da Karakoyunlular'ın, 1455'de Akkoyunlular'ın eline geçmiştir.

 

Otlukbeli ilçesinde 11 Ağustos 1473 tarihinde, Fatih Sultan Mehmet ve 100 bin kişilik Osmanlı ordusu ile Uzun Hasan ve 70 bin kişilik Akkoyunluordusu arasında gerçekleşen Otlukbeli Savaşı'nda kazanan Osmanlılar bölge üzerinde tam bir hakimiyet kurmamışlar, bir süre yerel beylerin yönetiminde bırakılmış, 1514'de Yavuz Sultan Selim tarafından savaşsız bir şekilde Osmanlı devletine katılmıştır. Erzincan 17. yüyılda Celali isyanlarından, 19. yüzyılda da ova köylerini basan Dersim aşiretlerinden zarar görmüştür.Kazım Karabekir paşa ve mayeti Erzincan'da 1923I. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış Savaşı'nın galibi General Nikolay Yudeniç komutasındaki Rus Kafkasya Ordusu 1915 yılının yaz aylarında Anadolu'ya taaruza geçmiş ve Erzincan'a kadar ilerlemiştir.

 

Malazgirt'te karşı karşıya kalan iki ordu arasındaki savaşıı Osmanlı ordusu kazanmış ve Rus ordusu Malazgirt'i terk ederek Van'a doğru çekilmiştir. Böylece Türkler Malazgirt'te kazanarak yerleştikleri toprakları 844 yıl sonra, yine Malazgirt'te kazanarak korumuşlardır; ancak Rus ordusu geri dönerek 2 Temmuz 1916'da Erzincan Muharebesi'ni kazanarak Erzincan'ı işgal etmiştir. Rus ordusu ile birlikte hareket eden ayrılıkçı Ermeni çeteleri de Erzincan'a inmişler, 18 Aralık 1917 de Sovyet hükümeti ile yapılan Erzincan Mütarekesi ile 11 Ocak 1918 de Rus askerleri bölgeden çekilmiş ancak Ermeni çeteleri katliama varan birçok kanlı olaya sebep olmuştur. Kazım Kara Bekir komutasındaki askeri birlikler 13 Şubat 1918 de Erzincan'ı 22 Şubat 1918 de Tercan'ı ermeni silahlı güçlerinden kurtarmışlardır.

 

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

EvErzincan Doğu Anadolu Bölgesinin Kuzey Batı bölümünde yukarı Fırat havzasında 39 02'- 40 05' kuzey enlemleri ile 38 16'- 40 45' Doğu boylamları arasında yer almaktadır. İlimiz Doğuda Erzurum, Batıda Sivas, Güneyde Tunceli, Güneydoğuda Bingöl, Güneybatıda Elazığ, Malatya, Kuzeyde Gümüşhane, Bayburt ve Kuzeybatıda Giresun illeri ile çevrilidir. Yüzölçümü 11.903 km2 olup il merkezinin denizden yüksekliği 1.185 metredir.

Erzincan'a ulaşım yanlızca Kara yolu, Havayolu ve Demiryolu olmak üzere 3 türlüdür.

 

Binali Yıldırım Otogarı, 2011 yılında proje çalışmaları bitip inşaatına başlanan Erzincan Binalı Yıldırım Şehirlerarası Otobüs Terminali yaklaşık bir senelik yapım sürecinin ardından 2012’nin ilk günlerinde halkla buluşmuştur. Yapım ve geliştirilmesinde Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım’ın yoğun desteklerine teşekkür maiyetinde terminale bakanın adı verilmiştir.

 

Erzincan Havalimanı, Hizmete verildiği tarihte, terminal binası ve kuvvet santralinden oluşan havalimanımıza; zaman içerisinde İtfaiye, garaj, ısı merkezi, misafirhane ve Jandarmanın kullanımında olan iki adet binanın eklendiği, binaların 2006 yılında tadilatı yapılarak; eğitim tesisi, özel güvenlik binası ve muhasebe olarak düzenlenip kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Ayrıca 14 Mart 2006 Tarihinde 500 m² büyüklüğünde Teknik Blok ve 28 m yüksekliğinde Kontrol Kulesi’nden oluşan tesisin yapımı tamamlanıp hizmete verilmiştir.

 

Erzincan Garı, Erzincan'ın merkezinde İstasyon Sokak Çarşı Mahallesinde hizmet vermektedir.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER (18 Yer Eklendi)

 

Abrenk Kilisesi

Altıntepe Ören Yeri

Aygır Gölü

Beytahtı Mesire Yeri

Ekşisu Kaplıcası

Kadı Gölü

Erzincan Müzesi

Karanlık Kanyon

Girlevik Şelalesi

Kemah Kalesi

Gülabibey Camii

Köroğlu Mağarası

M. Hatun Kervansarayı

Otlukbeli Gölü

Mama Hatun Türbesi

Sakaltutan Kayak M.

Melikgazi Türbesi

Munzur Dağları

 

ERZİNCAN'IN NELERİ MEŞHUR?

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Bakır; 

Erzincan Balı;

Erzincan Fasulyesi;

Erzincan Halısı;

Erzincan Leblebisi;

Erzincan Pekmezi;

Tulum Peyniri;

Sakı Elması;

Bakır

Erzincan Leblebisi

Erzincan Balı

Erzincan Pekmezi

Erzincan Fasulyesi

Tulum Peyniri

Erzincan Halısı

Sakı Elması

ERZİNCAN MUTFAĞI

Civil Fasulye Mıhlası; 

Gasefe;

Pestil;

Sigara Böreği;

Sırın;

Zeytinyağlı Patlıcan;

Erzincan Çorbası;

Civil Fasulye Mıhlası

Sırın

Gasefe

Zeytinyağlı Patlıcan

Pestil

Sigara Böreği

Erzincan Çorbası

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|