要怎麼到B L O,g ^

LOGO PNG.png
 

 03  AFYONKARAHİSAR 

Afyon Kapak.JPG
LOGO PNG.png

AFYONKARAHİSAR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Afyon, milli mücadele yıllarında bir yıl kadar Yunan işgalinde kalmıştır. İstiklal Harbi'nde en önemli cephelerden olan ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün bizzat kendi kumanda ettiği Büyük Taarruz sonunda Yunan kuvvetlerinin bozguna uğratılarak 27 Ağustos 1922'de kurtarılan şehrimizdir. Bugün tarih sahnesinde Afyonkarahisar'ın düşman işgalinden kurtuluşu olarak kutlanır.''

Afyon ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Selevkoslar, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Germiyan Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bizanslılar zamanındaki Akroinon Kalesi burada bulunmaktadır ve rivayete göre Seyyid Battal Gazi burada kale önlerinde şehit olmuştur. Ankara Savaşı'nda Timur tarafından harap edilen şehir Yakup Bey'in hakimiyetine girer ve Yakup Bey'in ölmesi ve vasiyeti üzerine Osmanlı toprağı olur. Fatih Sultan Mehmet'in Karaman'a yaptığı seferler sırasında stratejik konumu sayesinde askeri harekatın başlangıç merkezi olmuştur. Osmanlılar zamanında kale şehri olarak ovaya doğru genişlemeye başlayan şehir önemli bir konuma sahipti. Demir yolunun ulaşması ve dışardan gelen göçmenler ile nüfus artışı da sağlamıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Afyon'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Afyon'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Afyon Kalesi, Ahmet Paşa Medresesi, Atatürk Evi, Mevlevihane Müzesi, Taş Medrese ve Zafer Müzesi şehir merkezinde bulunduğundan buraları iyi bir programla bir günde gezebilirsiniz. Amorium Antik Kenti Emirdağ ilçesinde bulunmaktadır. Apemeia Antik Kenti Dinar ilçesinde bulunmaktadır. İhsaniye ilçesinde Avdalas Kalesi ve Frig Vadisi'ne ulaşabilirsiniz. Bolvadin'de Bolvadin Müzesi'ni görebilirsiniz. Sultandağı'nda Buzluk Mağarası'na uğrayabilirsiniz. Çay Kervansarayı Çay ilçesinde bulunmaktadır. İşçehisar ilçesindeki Dokimaia Antik Kenti'ni görmenizi tavsiye ederiz. Sinanpaşa ilçesinde bulunan Dumlupınar Şehitliği'ni de görebilirsiniz. Bunların yanında çevre illerdeki seyahat noktalarına da uğrayarak daha anlamlı bir gezi yapabilirsiniz.

LOGO PNG.png

AFYONKARAHİSAR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Afyon ilimizde Başmakçı, Bayat, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dazkırı, Dinar, Emirdağ, Evciler, Hocalar, İhsaniye, İscehisar, Kızılören, Sandıklı, Sinanpaşa, Sultandağı ve Şuhut olmak üzere 17 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Afyonkarahisar Otogarı mevcuttur. Havayolunu tercih ederseniz Zafer Havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca Konya, İzmir, Ankara, Eskişehir, Denizli ulaşımınız için Tren yolunu tercih edebilirsiniz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-29 derece, en düşük sıcaklık 8-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Afyonkarahisar gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Afyon'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin Afyon sucuğu, lokumu, kaymağı, tel helvası ve haşhaşı meşhurdur. Ayrıca hediyelik mermer eşyaları da bulabilirsiniz.

 • Afyon'da yöresel yemek tatmak isterseniz, afyon kebabı, höşmerim gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. 

 09  AYDIN 

Aydın_Kapak.JPG
LOGO PNG.png

AYDIN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''27 Mayıs 1919’da Yunan ordusu tarafından işgal edilen Aydın, halkın gayreti ile 30 Haziran 1919 senesinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Aynı senenin 4 Temmuz tarihinde tekrar işgal edilse de 7 Eylül 1922 senesinde tamamen işgalden arınmıştır. Şehir günümüzde ülkemizin antik bölgeler bakımından en zengin noktalarından biri olarak her yıl birçok turisti misafir etmektedir.''

Aydın ili sırasıyla, Hititler, Frikya Krallığı, Lidya Krallığı, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Selevkoslar,  Bergama Krallığı, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, İlhanlılar, ve Osmanlı Devleti'nin himayesine geçmiştir. Roma İmparatorluğuna da ev sahipliği yapan Aydın tarih boyunca birçok isimle anılmıştır. 11. yüzyılda Türklerin hakimiyeti altına giren Aydın sonrasında Bizans hakimiyetine girmiştir. 1280 tarihinde önce Menteşe Beyliği sonrasında ise Aydınoğlu Beyliği ele geçirmiştir. Bu tarihten sonra bu bölgeye Aydın Güzelhisar denilmiştir. Sonraki zamanlarda ise Aydın olarak kalmıştır. 1425 yılında II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılan kent Anadolu eyaletine bağlı bir sancak olur. Batı Anadolu’nun önemli bir kültür merkezi olan Aydın 16. yüzyıl sonlarında bir çok ayaklanmalara sahne olur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Aydın gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Aydın ilini gezmek isterseniz, Karacasu ilçesindeki Afrodisias Müzesi, Aphrodisias Antik Kenti, Etnografya Müzesi, Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası, Güvercinada Kalesi, Kurşunlu Manastırı, Kuşadası Milli Parkı, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Zeus Mağarası, Çine ilçesindeki, Alabanda Antik Kenti, Çine Vadisi, Karpuzlu ilçesindeki, Alinda Antik Kenti, Efeler ilçesindeki, Arkeoloji Müzesi, Botanik Park, Didim ilçesindeki, Milet Tiyatrosu, Milet Müzesi, Saplı Ada, Söke ilçesindeki, Didyma Antik Kenti, Eski Gülbahçe, Priene Antik Kenti, Nazilli ilçesindeki, Arpaz Beyler Konağı, Arpaz Kalesi, Sultanhisar ilçesindeki, Nysa Antik Kenti, Koçarlı ilçesindeki Cihanoğlu Kulesi, Merkez ilçedeki Yörük Ali Efe Müzesini gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

AYDIN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Aydın ilimizde Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar olmak üzere 17 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu, demiryolu ve denizyolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Aydın otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-36 derece, en düşük sıcaklık 10-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Aydın gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Aydın'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel zeytinyağı, üzüm, el dokumaları, incir gibi hediyelik eşyalarını alabilirsiniz.

 • Aydın'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bolama, ciğer dolması, dalgan kavurması, ebegümeci kavurması, kabak tatlısı, mantar kavurması, keşkek, yuvarlama, zerde gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 20  DENİZLİ 

Denizli Kapak.JPG
LOGO PNG.png

DENİZLİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Denizli adı, Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi seciye sicillerinde Ladik ismi olarak geçmektedir. İbni Batuta'nın seyahatnamesinde Tunguzlu denilmektedir. Tengiz kelimesi eski Türkçede Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adı, Tenguzlu ve Tunguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan ağıza, Denizli kelimesi haline gelmesinden bugünkü şeklini almıştır.''

Evliya Çelebi Denizli'ye uğramış ve 300 yıl öncesinin Denizli'sini şöyle dile getirmiştir. "Şehrin çevresinde pek çok akarsular ve göller bulunduğu için bu isim verilmiştir. Yoksa denizden 4 merhale uzaktadır. Kalesi düz yerde dörtgen seklindedir. Hendeği yoktur. Çevresi 470 adımdır, 4 kapısı vardır. Kuzeyinde boyacılar, doğusunda semerciler, güneyinde Yeni Camii, batısında bağlar kapısı bulunur. Kalede 50 kadar silahlı bekçi vardır ki dükkanları bekler. Asıl şehir kalenin dışında 44 mahalle ve 3600 evlidir. Büyüklü küçüklü 57 camii ve mahalle mescidi, 7 çocuk mektebi, 6 hamamı, 17 tekkesi vardır. Herkes bağlarda oturduğundan ehil ve ayalleri birbirinden kaçmaz. Birbirleriyle akraba gibi olmuştur. Halkı beyaz ve mavi feraceler giyer. Pamuğu, pamuk ipliği, beyaz ince sade bezli olup, Anadolu'ya sevk edilir. Halkın kazancı "Beyaz Denizli Bezi" dir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Denizli gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Denizli ilini gezmek isterseniz, Pamukkale ilçesindeki Akhan Kervansarayı, Antik Havuz, Apollon Tapınağı, Aziz Philippus Tapınağı, Aziz Philippus Martriumu, Hierapolis Antik Kenti, Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Laodikya Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri, Çal ilçesindeki, Ağlayan Kaya Şelalesi, Yeşildere Şelalesi, Honaz ilçesindeki Colossae Antik Kenti, Göz Milli Parkı, Kaklık Mağarası, Merkez ilçedeki, Bez Bebek Müzesi, Horoz Heykeli, Tarihi Kaleiçi Çarşısı, Bayramyeri ilçesindeki Atatürk ve Etnografya Müzesi, Açıpayam ilçesindeki Keloğlan Mağarası, Bozkurt ilçesindeki Karakısık Kanyonu, Kale ilçesindeki Tabea Antik Kenti, Yenicekent ilçesindeki, Tripolis Antik Kenti, Tavas ilçesindeki Sebastapolis Antik Kenti, Güney ilçesindeki Güney Şelalesi, Merkezefendi ilçesindeki Ornaz Vadisi, Sarayköy ilçesindeki Attuda Antik Kentini gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

DENİZLİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Denizli ilimizde Acıpayam, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas olmak üzere 19 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu veya demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Denizli otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-35 derece, en düşük sıcaklık 9-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Denizli gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Denizli'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel honaz kirazı, çivril elması, kale biberi, horoz figürleri, bakır eşyalar ve deri ayakkabı gibi  eserlerini hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

 • Denizli'de yöresel yemek tatmak isterseniz, çılbır, arabaşı, Denizli kebabı, kürdan kebabı, süller pidesi, kuzu kral tacı, çızlama, göce aşı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 35  İZMİR 

Ä°zmir_Kapak.JPG
LOGO PNG.png

İZMİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''İzmir I. Dünya Savaşı'ndan sonra 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusu tarafından işgal edilir. Bu işgal 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir'in Kurtuluşu ile sona erer. Ancak, İzmir'de 13 Eylül 1922 sabahı Konak ilçesindeki Basmane semtinde başlayan yangın 2.600.000 metrekarelik bir alanda 20.000'den fazla ev ve iş yerini tahrip eder. Bu yangın ne yazık ki kentin geleneksel alanının dörtte üçünü tahrip etmiştir. ''

Eski İzmir kenti (Smyrna) körfezin kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü yaklaşık yüz dönüm olan bir adacık üzerinde kurulmuştu. İzmir ili sırasıyla, Hititler, İyonyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. İzmir'de 1676 yılında yaklaşık otuz bin kişinin öldüğü bir veba salgını, 1742 yılında şehrin yarısının yandığı büyük bir yangın olur. Osmanlı Devleti zamanında İzmir'e paşa düzeyinde yapılan ilk atama, 1707 yılında yabancı tüccarlar tarafından düzenlenen Buca Ayaklanmasından sonra 1716 yılında tayin edilen Köprülü Abdullah Paşa'dır. Daha sonraları 18. ve 19. yüzyıllarda kent Fransız, İngiliz, Hollandalı ve İtalyan tüccarların gözdesidir.  

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

İzmir gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. İzmir ilini gezmek isterseniz, Konak ilçesindeki Agora Ören Yeri, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Müzesi, Basın Müzesi, Kadifekale, Kadın Müzesi, Karikatür Müzesi, Kemeraltı Çarşısı, Kent Arşivi Müzesi, Kızlarağası Hanı, Kültürpark, Mask Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Saat Kulesi, Tarih ve Sanat Müzesi, Tarihi Asansör, Ticaret Tarihi Müzesi, Bergama ilçesindeki, Allianoi Antik Kenti, Asklepion Antik Kenti, Bergama Müzesi, Serapis Tapınağı, Foça ilçesindeki, Beş Kapılar Kalesi, Foça Antik Tiyatrosu, Foça Dış Kale, Kybele Açık Hava Tapınağı, Phokaia Antik Kenti, Siren Kayalıkları, Çeşme ilçesinde bulunan Çeşme Müzesi, Çeşme Kalesi, Selçuk ilçesinde Ayasuluk Tepesi, Belevi Mozalesi, Çifte Kiliseler, Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi, Selçuk Kalesi, Dikili ilçesindeki Aşıklar Şelalesi, Atarneus Antik Kenti, Çandarlı Kalesi, Pitane Antik Kentini gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

İZMİR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • İzmir ilimizde Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferhisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla olmak üzere 30 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu veya demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bayburt otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-33 derece, en düşük sıcaklık 11-22 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar İzmir gezileriniz için uygun zamanlardır. 

 • İzmir'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel tulum peyniri, zeytinyağı, bergama halı ve kilim dokumaları, nazarköy boncuğu ve şirince şarapları gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

 • İzmir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, boyoz, kumru, lokma, İzmir köftesi, şevketi bostan, kuşkonmaz kavurması, kirde kebabı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.     

 43  KÜTAHYA 

Kütahya Kapak.JPG
LOGO PNG.png

KÜTAHYA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yunan ordusu 21 Temmuz 1921’de girdiği Kütahya’yı bir yıldan fazla işgal etti. Yunan Kralı Konstantinos Kütahya’ya gelerek burada toplanan savaş konseyine başkanlık etti (28 Temmuz 1921). 26 Ağustos 1922 sabahı Afyon’dan başlayan Büyük Taarruz, Yunan ordusunun direnişini kısa sürede kırdı ve 30 Ağustos günü bir süvari tümeni geri çekilen Yunan kuvvetlerinin yakıp yıktığı Kütahya’yı kurtardı.''

Kütahya ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans),  Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Avrupa'da 1848 ihtilalleri sırasında, Macarlar da ayaklanmışlardı. Macar Ulusal Hareketi Avusturya ve Rusya tarafından bastırılınca hareketin önde gelenlerinden bazıları 1849'da Osmanlı Hükümetine sığındı. Başta Lajos Kossuth olmak üzere Kütahya 'ya yerleştirilen Macarlar, 1851'e kadar burada kaldılar. Kütahya, 17 Temmuz 1921'deKütahya-Eskişehir Muharebelerinde TBMM Batı Cephesi ordusunun yenilmesi üzerine Yunanların işgaline uğradı. Büyük Taarruz'a kadar işgal altında kalan Kütahya, 30 Ağustos 1922'de kurtuldu. Kütahya 8 Ekim 1923'de Vilayet durumuna getirilmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Kütahya gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Kütahya ilini gezmek isterseniz, Merkez ilçesindeki Arkeoloji Müzesi, Çini Müzesi, Evliya Çelebi Müzesi, Frig Vadisi, Hava Müzesi, Jeoloji Müzesi, Kent Tarihi Müzesi, Kossuth Evi Müzesi, Kütahya Kalesi, Milli Mücadele Müzesi'ni gezebilirsiniz. Ayrıca, Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aiazonoi Antik Kenti ve Zeus Tapınağı gezebileceğiniz yerler arasındadır. Bunun yanında Dumlupınar ilçesinde bulunan Atatürk Evi'ne gidebilirsiniz. Son olarak Altıntaş ilçesinde bulunan Zafertepe Anıtı'na uğrayabilirsiniz. Kütahya ilimiz gezi noktaları açısından sınırlı olması sebebiyle civar illerde bulunan turistik noktaları da gezi programınız içerisine alarak gezmenizi tavsiye ederiz. İyi bir program ile gezilecek yerlerinizi listeleyerek adım adım turizm noktalarına doğru gezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kendi aracınız ile gezmeniz erişim kolaylığı açısından daha iyi olacaktır.

LOGO PNG.png

KÜTAHYA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kütahya ilimizde Aslanapa, Altıntaş, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Şaphane, Tavşanlı olmak üzere 12 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kütahya otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 8-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kütahya gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kütahya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Simav göl fasülyesi, leblebi, Kütahya porseleni, çini hediyelik eşyaları alınabilir.

 • Kütahya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, höşmerin, haşhaşlı pide, ıspanaklı şibit, zerdeli pilav, tosunum böreği, güllaç, gül şurubu, gelincik şerbeti gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 45  MANİSA 

Manisa Kapak.JPG
LOGO PNG.png

MANİSA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Tarihte ilk altın parayı basan Lidya Krallığı'nın başkenti, bugün Salihli ilçesi sınırlarında yer alan Sardes kentidir. Manisa şehri Yunan ordusu tarafından 26 Mayıs 1919'da işgal edildi ve 8 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusu tarafından geri alındı. Yunan ordusu Batı Anadolu'dan geri çekilirken yakıp yıkma taktiği uyguladı. Manisa'da 18 bin binadan sadece 500'ü ayakta kalabilmişti.''

Manisa ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Yunanlılar,  Lidyalılar, İranlılar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Saruhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Magnetler, Batı Anadolu'ya göç ettiklerinde önce Menderes Nehri kıyısındaki Magnesia’yı, daha kuzeye giden bir koluda Sipylos Dağı eteğindeki Magnesia’yı kurmuşlardır. Sonra kurulan şehri Menderes Magnesia’sından ayırt etmek için “Magnesia ad Sipylum” adını kullanmışlardır. Magnesia, Türk hakimiyeti sırasında zamanla Mağnisiye, Mağnisa, Manisa şekline dönüşmüştür. Kelime “Büyük şehir” anlamına gelmektedir. Manisa topraklarının geçmişi Yontma Taş Devri'ne kadar uzanır.  Osmanlılarda ise Manisa Sancağı, geleceğin padişahlarının Osmanlı dönemi adıyla Saruhan Beylerbeyliği ilk görev yeridir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Manisa'yı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Manisa'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan Ağlayan Kaya, Aigai Antik Kenti, Kuvayi Milliye Anıtı, Kybele Kaya Kabartması, Manisa Kalesi, Manisa Müzesi, Mevlevihane, Spil Dağı Milli Parkı, Yeni Han ve Yoğurtçu Kalesi'dir. Buraları gezdikten sonra diğer civar ilçelerde bulunan turizm noktalarını gezmenizi tavsiye ederiz. Bunlardan Akhisar ilçesinde bulunan Akhisar Müzesi, Thyateria Antik Kenti, Salihli ilçesinde bulunan Artemis Tapınağı, Kurşunlu Kaplıcaları, Sardes Antik Kenti, Ahmetli ilçesinde bulunan Bintepe Tümülüsleri, Kula ilçesinde bulunan Peri Bacaları, Divlit Yanardağı, Kula evleri, Alaşehir ilçesinde bulunan Toptepe ve Sarıkız Heykeli, Demirci ilçesinde bulunan Sidas Antik Kenti'ni gezebilirseniz turizm noktalarına tamamlamış olursunuz.

LOGO PNG.png

MANİSA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Manisa ilimizde Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu ve Yunusemre olmak üzere 17 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Manisa otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-35 derece, en düşük sıcaklık 9-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Manisa gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Manisa'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel el dokuması halıları, pamuklu iç ve dış giyim eşyaları, şile bezi ve mesir macunu, Kırkağaç kavunu, sultan çayı, sultaniye üzümü gibi hediyelikleri alabilirsiniz.

 • Manisa'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Manisa kebabı, keşkek, kulak çorbası, kapama mantı, şekerli pide, sinkonta, mantar tatlısı, tahinli ekmek, Salihli odun köftesi, şehzade tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 48  MUĞLA 

Muğla_Kapak.JPG
LOGO PNG.png

MUĞLA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Cumhuriyetin kurulmasından sonraki idari yapılanmada Muğla ilinin yönetim merkezi olan şehir, dağlık yapısı ve dışarıya açılan elverişli bağlantı yollarına sahip olmadığından gelişememiştir. Yıllarca sadece il merkezi olmasının verdiği hareketlilikle gelişmeye çalışan Muğla son yıllarda özellikle üniversitenin açılması, yeni sanayi bölgesinin kurulması ve turizm faaliyetlerinin de artmasıyla dışarıya açılmaya ve gelişmeye başlamıştır.''

Muğla ili sırasıyla, Karyalılar, Mısırlılar, Asurlar, İskitler, Medler, Persler, Büyük İskender, Bergamalılar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Muğla, Osmanlı devleti dönemi boyunca dışarıya kapalı küçük bir şehir olarak kaldı. 1. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu toprakları İtilaf Devletleri tarafından paylaşılınca Muğla 11 Mayıs 1919 tarihinde İtalya tarafından işgal edildi. Ege'de 57. Tümenden kalanlarla birleşen gönüllüler, Aydın çarpışmalarında düşmana ağır kayıplar verdirmişlerdir. Ege illeri arasında Muğla işgal sırasında en fazla şehit veren il olmuştur. İç durumun karışıklığı, Yunanlar ve işgal ettiği yörelerde ekonomik egemenlik kurma düşüncesine dayanan İtalyan politikasını Muğla halkı işgal süresince kurnazca değerlendirmiş, iki ateş arasında kalmaktan kurtulmuş.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Muğla'yı gezmek için iyi bir konaklama planı yapmanız gerekmektedir. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Muğla'ya geldiğinizde Fethye ilçesinde bulunan, Af Kule Manastırı, Arsada Antik Kenti, Babadağ, Fethiye Kalesi, Kadyanda Antik Kenti, Kayaköy Hayalet Şehir, Kelebekler Vadisi, Patara Antik Kenti, Pınara Antik Kenti, Telmessos Antik Kenti, Telmessos Kaya Mezarları, Tlos Antik Kenti, Marmaris ilçesindeki, Amos Antik Kenti, Baca Mağarası, Knidos Antik Kenti, Loryma Antik Kenti, Marmaris Kalesi, Physkos Antik Kenti, Bodrum ilçesindeki, Apostal Kilisesi, Bodrum Kalesi, Halikarnas Mozolesi, Hüseyin Burnu Feneri, Mindos Kapısı, Myndos Antik Kenti, Osmanlı Tersanesi, Pedasa Antik Kenti, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Venedik Kalesi, Yel Değirmenleri, Milas ilçesindeki, Bargilya Antik Kenti, Beçin Kalesi, Gümüşkesen Anıtı, Euromos Antik Kenti, İsassos Antik Kenti, Milas Müzesi, Keramos Antik Kenti, Uyku Vadisi, Yediler Manastırı gezebileceğiniz yerlerden bazılarıdır.

LOGO PNG.png

MUĞLA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Muğla ilimizde Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Menteşe, Ortaca, Seydikemer, Ula ve Yatağan olmak üzere 13 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Muğla otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 23-34 derece, en düşük sıcaklık 11-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Muğla gezileriniz için uygun zamanlardır.

 • Muğla'da hediyelik olarak götürebileceğiniz Marmaris balı, Muğla zeytini ve zeytinyağı, Bodrum mandalinası, Datça Bademi, Milas el dokuma halısı, kantaron yağı, kurutulmuş biber, rüzgar gülü gibi Düzce şehrimize özel ürünleri alabilirsiniz.

 • Muğla'da yöresel yemek tatmak isterseniz, çökertme kebabı, deniz börülcesi, kabak çiçeği dolması, zeytinyağlı bamya, keşkek, turp salatası, şambali tatlısı, lokma gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.   

 64  UŞAK 

Uşak Kapak.JPG
LOGO PNG.png

UŞAK: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Uşak, konumu itibariyle birçok yönden gelen yolların kesiştiği, ulaşılması kolay bir mevkide olduğundan önemli bir iskân mahallidir. Ege bölgesini Yakındoğu’ya bağlayan Kral yolu buradan geçmektedir. Lidyalılar tarafından yapılan bu meşhur yol Uşak ve bölgesine ayrı bir önem kazandırdı, ekonomik bakımdan gelişmesini sağladı. Osmanlı devrinde Uşak ticaret kervanlarının geldiği bir kavşak şehir niteliğindedir.''

Uşak ili sırasıyla, Hititler, Frikyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Selevkoslar, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Danişmendoğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. İstiklal Harbinin büyük çarpışmaları bu topraklarda yapıldı. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Muharebesinden sonra Yunan ordusu yine bu topraklarda büyük bozguna uğradı. Banaz ilçesi yakınlarındaki Göyem köyü tepelerine sığınan Yunan orduları başkumandanı General Trikopis ile General Diyenis ve diğer komutanlar Çakmaklı Tepede Türk birliklerine teslim oldular. 1 Eylül 1922’de Uşak düşman işgalinden kurtuldu. Uşak, Cumhuriyet devrinde Kütahya’ya daha sonra Manisa’ya bağlı bir kaza merkeziyken, 15 Temmuz 1953’te il olmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Uşak'ı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Uşak'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Atatürk ve Etnografya Müzesi, Atatürk ve Kurtuluş Anıtı, Halı ve Kilim Müzesi, Kent Ormanı, Kent Tarihi Müzesi, Paşa Hanı, Taşyaran Vadisi ve en meşhur bulunan keşiflerden biri olan Karun'un hazinesinin sergilendiği Uşak Müzesi'dir. Bunların yanında gezebileceğiniz yerler Ulubey ilçesinde bulunan Alaudda Antik Kenti, İnay Kervansarayı ve Ulubey Kanyonu'dur. Ayrıca Evrenli ilçesinde bulunan Evrenli Doğal Park, Eşme ilçesinde bulunan Mesotimolos Antik Kenti gezebileceğiniz diğer turizm noktaları arasındadır. Gezi noktaları bunlarla sınırlı kalmakla beraber civar şehirlere de uğrayabileceğiniz konumdadır Uşak. Gezi noktaları arasında mesafe olması sebebiyle binek aracınız ile gezmenizi öneririz.

LOGO PNG.png

UŞAK ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Uşak ilimizde Merkez, Banaz, Eşme, Karahallı, Sivaslı ve Ulubey olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Uşak otogarı mevcuttur. Ayrıca Uşak havalimanı da faaliyet göstermektedir.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-31 derece, en düşük sıcaklık 8-15 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Uşak gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Uşak'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel deri giysiler, eşme kilimleri, Uşak halısı, döndürme, tarhana gibi hediyelik ürünleri alabilirsiniz.

 • Uşak'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, tarhana çorbası, keşkek, et basma, ciğer sarma, döndürme böreği, çömlek kebabı, alacatene, muska böreği, katmer, demir tatlısı, cendere tatlısı, ebem köftesi, gül peksimeti gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.