Çankırı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan aynı adlı ilin merkezidir. Çankırı'nın adı, Batılı kimi gezginler tarafından "Çangırı" ya da "Çengiri" biçiminde yazılmıştır. Kent eski Gangra adlı kentin yerinde kurulmuştur. Önceleri Paphlagonia'ya bağlıydı. Sonra Pontus devletine, ardından da Galatia'ya bağlandı. Galatia hükümdarı Deiotarus, Gangra'yı merkez yaptı. MÖ 25'te Roma imparatorluğunun topraklarına katılan yöre, Bizanslılar zamanında bir ara sürgün yeri idi. Kimi kaynaklarda anılan Germanikopolis kentinin Gangra olduğu sanılıyor.

 

Emeviler zamanında İslam orduları birkaç kez saldırdılarsa da bu kaleyi ele geçiremediler.Çankırı ve çevresi, 1071 Malazgirt zaferinden sonra Danışmendoğullarınca ele geçirildi.Selçukluların Malatya'da tutsak edilip Niksar kalesine kapattıkları Antakya hükümdarı Bohemond'u kurtarmak için 1101'deİstanbul'dan yola çıkan Raymond de Toulouse komutasındaki Haçlı Ordusu Ankara'yı aldıktan sonra Çankırı'ya yöneldiyse de kaleye giremediler. Amasya yakınlarında Selçuklu ordusuyla karşı karşıya gelen Haçlı Ordusu, bozguna uğradı.

 

1134'te Bizans İmparatoru Ioannes Komnenos şiddetli çarpışmalardan sonra kaleyi ele geçirebildiyse de, o döndükten sonra Danışmendliler kenti geri aldılar. Daha sonra yöreye Selçuklular egemen oldular. I. Murad zamanında Çankırı ve çevresi Osmanlı topraklarına katıldı. Timur, 1402'de Çankırı'yı eski sahiplerine verdiyse de, 1439'da I. Mehmet geri aldı.Osmanlı döneminde yönetim bakımından anadolu eyaletine bağlı bir Livanın merkezi olan Çankırı, Cumhuriyetin ilanından önce Kastamonu vilayetine bağlı bir sancağın merkezi idi. Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu üzerinden İstanbul'dan Ankara'ya yapılan malzeme ve insan naklinde Çankırı önemli bir aracı merkez rolünü oynamıştır. Cumhuriyetdöneminde il merkezi haline getirilmiştir.

 

19. yüzyılın sonunda yaklaşık 16 bin olduğu tahmin edilen nüfusunu, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında 10 binin altına düştüğü görüldü. (1927'de 8.847). Ancak 1940'da 10 bini yeniden aşabilen (10.235) nüfus 1970'te 25 bini geçti (26.124). 1990'da da 45.496'ya ulaştı.(Kengırı) kelimesinin (Çankırı) suretinde yazılması 11/ 4/ 1341 (1925 Miladi) tarihinde Çankırı Milletvekili A.Talat ONAY'ın öncülüğünde TBMM'ye verilen bir teklifle değiştirilmiştir. İlin merkezi olan Çankırı kenti, Kızılırmak'ın kolları Acıçay ile Tatlıçay'ın birleştiği yerde kurulmuştur. Deniz yüzeyinden 700–800 m. yüksekliktedir. Çankırı çok eskiden bir kale kentiydi. Kent, sonraları sırtını kaleye dayayarak, güneye doğru yayıldı. Günümüzde, Tatlıçay'ın her iki yakasına serpilmiş durumdadır. Kalenin eteklerindeki mahalleler, kentin çekirdeğini oluşturur. Bu mahalleler dar sokaklıdır. Kentin yeni kesimleri ise, daha modern görünüşlüdür.

 

Orta Anadolu'nun kuzeyinde, Kızılırmak ile Batı Karadeniz ana havzaları arasında yer alan Çankırı, 40° 30' ve 41º kuzey enlemleri ile 32° 30' ve 34º doğu boylamları arasında yer almaktadır. İlin komşuları batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum ve güneyde Ankara ile Kırıkkale'dir. Denizden yüksekliği 730 metre olup, ülke topraklarının %0,94'lük bölümünü oluşturan toplam 7.388 Km²'lik bir alana sahiptir.

Çankırı'ya ulaşım yanlızca Kara yolu ve Demir Yolu olmak üzere 2 türlüdür.

 

Çankırı Otogarı, 2011 yılında hizmete giren Çankırı Otogarı, toplamda 5867 metre karelik bir kapalı alana sahiptir. Ancak alan küçük olmasına rağmen yolcuların ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi bulmaları mümkün. 10 adet büro, 8 adet dükkan ve 2 adet restoranı bulunan otogar, yolcuların bekleme ve mola esnasında hem yeme-içme hem de alışveriş ihtiyaçlarını karşılama imkanı sunuyor. Kapalı kısma ek olarak 8200 metrekarelik bir alanı bulunan Çankırı Otogarı’nda az sayıda otobüs firması bulunmaktadır.

 

Çankırı Tren Garı, Çankırı Atatürk Stadı'nın arkasında hizmet vermektedir.

 

Akbaş Köprüsü

Alpsarı Göleti

Buğday P. Medresesi

H. Murad-ı Veli Türbesi

Hüyük Yeraltı Şehri

Koca Meşe

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Kırkpınar Yaylası

Ilgaz Dağı

Saat Kulesi

Ilgaz Kayak Merkezi

Sakaeli Kaya Mezarları

Tarihi Ahşap Köprü

Ulu Camii

Taş Mektep

Yapraklı Büyük Yayla

Taş Mescid

Yıldıztepe Kayak Merk.

Tuz Mağarası

Çankırı Evleri

Çankırı Kalesi

Çankırı Müzesi

 

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Kaya Tuzu

Tahin Helva

Tuz Lambası

ÇANKIRI MUTFAĞI

Bazlama

Kul Çöreği

Un Helvası

Hameyli Tatlısı

Nokul

Yaren Güveci

Höşmerim

Sarımsaklı Et Yemeği

Yumurta Tatlısı

Keşkek

Sulu Erişte

İnce Ekmek Muskası

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|