Bursa'da şimdilik bilinen en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar'dan bilinmektedir. Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Bu tabakalardaki kültür, çanak çömleğin gelişmiş olarak ortaya çıktığı, mimarinin dörtgen planlı, bol miktarda ahşap destekli kerpiç kullanılarak inşaa edilmiş yapılardan oluştuğu tabakalardır. Bursa'da David French, Mehmet Özdoğan ve Jacop Roodenberg'in arkeoloji ile ilgili çalışmaları tarih öncesiyle ilgili pek çok yeni bilgi ortaya koymuştur.Bursa ve civarında MÖ 4000'li yıllardan itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır; fakat yöreye ait kesin bilgiler MÖ 700'lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden Mysia olarak söz etmektedir. Günümüzde Bursa yöresinde Mysia yerleşmelerini anımsatan iki köy bulunmaktadır: Misi(Gümüştepe) ve Misebolu.Tarihi coğrafyada bölgeye Frigya da denilmektedir. MÖ 700'lerde İskitler'den kaçan Kimmerlerin Frigya devletini yıktıkları bilinmektedir.Bursa adı, bu şehri kuran Bitinya Kralı Prusias'dan gelmektedir. MÖ 7. yy'da bu bölgeye göç eden Bityn'ler(Bitinler) buraya Bitinyaadını verirler.MÖ 185'te, Kartaca'nın yetiştirdiği büyük generallerden Hannibal'ın Kral I. Prusias'a, Prusias ve Olympus kentinin kurulmasını örgütlediği bilinmektedir. Prusias adı zamanla Prusa, sonra da Bursa'ya dönüşmüştür. MÖ 74'te Roma İmparatorluğu’nun egemenliğine geçen Bitinya, Roma'dan gönderilen Proconsul(Eyalet Valisi)'lerce yönetilen bir Asya Eyaleti haline gelmiştir. Bursa, MS 385-1326 yılları arasında ise Bizans dönemini yaşamıştır.MS 555 civarında bölgede ipek üretimine başlanmış ve doğal sıcak sulu kaplıcaların üretilmesi ile küçük bir kaplıca kenti kurulmuştur.Bursa, 1204-1261 yılları arasında İznik'e bağlıdır, genelde kale içinde kalmış, fazla büyüyememiştir.

 

Anadolu Selçuklu Devleti'nin zayıflayıp dağılmaya başlamasıyla kurulan Anadolu Beylikleri içinde zamanla gelişen Osmanlı Beyliği, çevredeki tekfurların arazilerini de alarak güçlenmiştir. Bursa, 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılmış, uzun süren kuşatmadan sonra 6 Nisan 1326'da Osman Bey'in oğlu Orhan Bey tarafından alınmıştır. 1335 yılında başkent Bursa'ya taşınmış ve kentte büyük imar hareketleri yaşanmıştır.

 

Osmanlılar Bursa'yı aldıklarında kent sadece hisar içinden ibaretken Orhan Gazi şehri hisarın dışına çıkararak Orhan Gazi Külliyesini kurdurtmuştur. Surlar dışında mevcut yerleşmeye yakın, hakim noktalarda cami, hamam, imarethane, darüşşifa, medrese gibi kamu yapıları inşa edilerek bu külliyelerin çevrelerinde konut alanları yaratılmış ve böylece bir yerleşme geleneği başlamıştır. Başkent, 1363yılında (I. Murad Hüdavendigâr döneminde) Edirne'ye taşınmıştır. Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'u fethetmesinden sonra ise Bursa'nın faal rolü son bulmuş ve yönetim merkezi niteliğini kaybetmiştir.

 

Tanzimat sonrası dönemde Hüdavendigar Vilayeti merkezliği yapan Bursa'ya 1900'lü yılların başında Biga (merkezi Çanakkale),Bilecik, Kütahya, Karesi (Balıkesir), Karahisar (Afyon) sancakları bağlı bulunmaktaydı.

 

Milli mücadele dönemlerinde çeşitli ayaklanmaların yaşandığı Bursa, 8 Temmuz 1920 de Yunanlarca işgal edilmiş; Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nden savaşından sonra 11 Eylül 1922'de Türk birliklerince geri alınmıştır.Bursa, 1987 yılında çıkarılan 3391 sayılı kanun ile büyükşehir unvanı kazandı. Başlangıçta üç ilçe (Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım)Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sınırlarına dahil edildi. 2004 yılında çıkarılan 5216 sayılı kanun ile büyükşehir belediyesinin sınırları valilik binası merkez kabul edilerek yarıçapı 30 kilometre olan dairenin sınırlarına genişletildi. Bu sınırlar içinde kalan 7 ilçe, büyükşehir ilçe belediyeleri hâline geldi. 2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesinin sınırları il mülki sınırları oldu. Bursa şehir logosu.21 Ekim 2014 tarihinde, Bursa Valiliği ve Bursa Kültür Tanıtma Birliği tarafından Bursa şehir logosu tanıtılmıştır. Logo Bursa şehrinin markalaştırılması amacıyla tasarlanmıştır. Logoda Türk islam sanatının bilinen motiflerinden olan çimentani desende lale motifi yer almaktadır.

 

Bursa ili Güney Marmara bölümünde 40 derece doğu meridyeni ve 28-30 derece kuzey paralel daireleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin 4. büyük kentidir. Bursa ili kuzeyinde Marmara Denizi ve Yalova, kuzeydoğuda Kocaeli ve Sakarya, doğuda Bilecik, güneyde Kütahya ve Balıkesir illeri ile çevrilidir. Yüzölçümü 1.036 km2'dir.

Bursa'ya ulaşım yanlızca Kara yolu, Hava Yolu ve Demir Yolu olmak üzere 3 türlüdür.

 

Borulaş Otogarı, Boy-Koop tarafından yap - işlet - devret modeliyle yapımına başlanan terminal kompleksi 15 Haziran 1997 tarihinde işletmeye açılmıştır. Yapılan terminal kompleksinin yerleşke alanı 117.000m2, kapalı alanıysa 14.000m2’dir.

 

Yenişehir Havalimanı,Bursa-Yenişehir Havalimanı`nın 3 Kasım 2000 tarihinde resmi açılışı yapılmıştır. Aydınlatma ve benzeri eksiklerinin tamamlanmasını müteakiben faal olarak açılması 01 Haziran 2001 tarihinde olmuştur. Aynı gün Yunuseli`ndeki Bursa Havalimanı hava trafiğine kapatılmış ve Havalimanı Hava Kuvvetleri Komutanlığı`na teslim edilmiştir. Bugün itibariyle de Yunuseli`ndeki eski Bursa Havalimanı hava trafiğine kapalıdır. 21.05.2001 yılında Bakanlar Kurulu, 2001/2444 sayılı karar ile Bursa-Yenişehir Havalimanı`nı daimi yolcu giriş-çıkış hava hudut kapısı olarak tespit etmiştir. Böylelikle Yenişehir Havalimanı uluslararası hava trafiğine de açılmıştır.

 

Bursa Hızlı Tren Garı, Yapım çalışmaları halen devam etmektedir.

 

Apostoloi Kilisesi

Ağlayan Çınar

Dalyan Gölü

Eski İpek Han

Hünkar Köşkü

Karagöz Müzesi

Koimesis Kilisesi

Mudanya Mütareke Evi

Osman Gazi Türbesi

Oylat Pazarı

Saltanat Kapısı

Tophane

Uludağ Kayak Merkezi

Yıldırım Bayezıd Külliyesi

İstanbul Kapı

Arkeoloji Müzesi

Botanik Parkı

Dereköy Kilisesi

Hamzabey Türbesi

Irgandı Köprüsü

Kemerli Kilise

Koza Han

Mudanya Şehitler Anıtı

Osmanlı Evi Müzesi

Oylat Şelalesi

Sansarak Kanyonu

Tümbüldek Kaplıcaları

Yeşil Camii

Zeytinbağı Limanı

İznik Ayasofya Müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Cumalıkızık Köyü

Dündar Evi

Hasanpaşa Hamamı

Kapalı Çarşı

Kent Müzesi

Kırgızlar Türbesi

Muradiye Külliyesi

Oylat Kaplıcaları

Saat Kulesi

Tahirpaşa Konağı

Ulu Camii

Yeşil Türbe

Ördekli Hamamı

İznik Gölü

Ayvaini Mağarası

Cumalıkızık Müzesi

Emir Sultan Camii

Hatuniye Türbesi

K.Mustafa Paşa Türbesi

Keramet Kaplıcaları

Merinos Parkı

Orhan Gazi Türbesi

Oylat Mağarası

Saitabat Şelalesi

Taş Mektep

Ulubat Gölü

Yıldırım Bayezıd Camii

İnegöl Ormanları

Şehz. Mahmud Türbesi

Şemaki Evi Müzesi

 

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Bursa Bıçağı

Bursa Kirazı

İpekli Dokumalar

Dağ Çileği

Bursa Kumaşları

İznik Çinisi

Bursa Havlusu

Mihaliç Peyniri

Bursa Şeftalisi

Kestane Şekeri

Siyah İncir

BURSA MUTFAĞI

Balık Çorbası

Ciğer Böreği

Dik Dik Kebabı

Bursa Kebabı

Pideli Köfte

Beğendili Kebap

Ciğer Sarması

Dilber Dudağı

Keles Güveci

Sütlü Kabak

Cennet Künkü

Damat Paçası

Gelincik Böreği

Kemal Paşa Tatlısı

Tahinli Pide

Cevizli Lokum

Dede Çorbası

Enginar Dolması

Krema Helvası

Yumurta Dolması

İnegöl Köfte

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|